Expanding English vocabulary gains of very young learners through drama-integrated lessons
Genç öğrenenlerde İngilizce kelime bilgisinin drama entegreli derslerle arttırılması
- Tez No: 538743
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENİSA MEDE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın amacı Dramatizasyon entegreli öğrenmenin Türkiye'de bir özel anaokulunda İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen Türk öğrencilerin kelime kazanımlarına etkisini incelemektir. Çalışma aynı zamanda öğrencilerin ve öğretmenlerin bu öğrenme yöntemine karşı algılarını ve uygulama esnasında İngilizce öğretmenlerinin karşılaşmış oldukları zorlukları araştırmaktadır. Katılımcılar başlangıç düzey İngilizce seviyede 23 adet altı yaş öğrencisi ve yedi öğretmenden oluşmaktadır. Bu çalışmadaki nicel veriler, resim çizme tekniği aracılığı ile ön-son kelime bilgisi testi ve gözlem kontol listesi ile elde edilmiş olup çalışmanın başlangıcı ve sonucunda anlamlı bir fark ortaya çıkmıştır. Öğretmen yansıtıcı kağıtlarından elde edilen nitel veri ve öğrenci mülakatlarından açığa çıkan sonuç dramatizasyon entegreli öğretimin uygulama zorluklarının yanısıra eğlenceli, motivasyonu arttırıcı, öğretici, dinamik, etkileşimli, doğal ve derse katılımı arttırıcı olduğunu gösterirken öğrenci röpörtaj sonuçları dramatizasyon teknikleri entegre edilmiş öğretimin keyifli ve öğrenci açısından uygulaması kolay olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate whether dramatization is an educative and effective technique on the vocabulary gains of very young Turkish learners studying English in a private kindergarten in Istanbul, Turkey. Additionally, the study attempted to find out not only the perceptions of the teachers and very young learners, but also to reveal the challenges that teachers face during the drama incorporated English lessons. The participants were 23 six-year-old language learners and 7 English teachers. Data were collected from pre-and post- vocabulary tests through picture drawings of VYLs, classroom observation checklists, teachers' reflective field notes and student interviews. The findings revealed that incorporating drama led to higher vocabulary gains of very young learners. The results also showed that the teachers' perceived drama-integrated English lessons to be entertaining, motivating, dynamic and interactive. Specifically, they perceived dramatization helpful to learn English in a natural way and promote participation in classrooms. Likewise, the very young learners found drama-based lessons fun and easy to practice English vocabulary. The gathered findings suggested implications for integrating drama in very young learners' English classrooms.