Akut immun trombositopenili çocuklarda plazma tiyol/disülfit düzeylerinin araştırılması
Investigation of plasma thiol/disulphide levels in children with acute immune thrombocytopenia
  1. Tez No: 538757
  2. Yazar: HUSAM BEYAZIT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH TUNCAY DEMİRYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Oksidatif stres, immün trombositopeninin (İTP) patogenezinde rol oynayabilir, ancak dinamik tiyol / disülfit homeostazının rolü henüz araştırılmamıştır. Bu çalışmanın amacı akut İTP'li çocuklarda tiyol/disülfit homeostazında bir değişiklik olup olmadığını değerlendirmektir. Bu çalışmaya yaş ve cinsiyetlerine göre ayrılan toplam akut İTP'li 40 çocuk ve sağlıklı 50 çocuk dahil edildi. Serum total tiyol ve doğal tiyol seviyeleri yeni bir otomatik spektrofotometrik yöntemle ölçüldü. Dinamik disülfit bağları ve ilgili oranlar bu değerlerden hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Oxidative stress may play a role in the pathogenesis of immune thrombocytopenia (ITP), but the role of dynamic thiol/disulphide homeostasis has not been studied. The objective of this study was to assess whether there is a change in thiol/disulphide homeostasis in children with acute ITP. A total of 40 children with acute ITP and 50 healthy age- and sex-matched controls included to this study. Serum total thiol and native thiol levels have been measured with a novel automatic spectrophotometric method. The amount of dynamic disulphide bonds and related ratios were calculated from these values.