Ahmed B. Imâd El-Hanefî El-Ayıntâbî' nin El-Hamdiyye adlı eserinin tahkiki
Ahmed B. Imâd El-Hanefî El-Ayntâbî's study of the work of el-Hamdi̇yye
  1. Tez No: 538758
  2. Yazar: FERİDUN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İZZET MARANGOZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışma Ya'kûb b. Seyyid Alî el-Bursevî'nin (ö.931/1524) nahve dâir Şerhu Dîbâceti'l Misbâh adlı eserinin üzerine, Osmanlı ulemâsından Ahmed b. İmâd el-Hanefî el-Âyıntâbî tarafından yazılan el-Hamdiyye adlı şerhin tahkikidir. Müellif/Muhaşşî Ahmed b. İmâd el-Hanefî el-Ayıntâbî'nin taşrada yaşamasından olsa gerek ki; yapmış olduğumuz taramalarımızda hayatı hakkında herhangi bir bilgiye ulaşamadık. Bununla beraber taradığımız eserlerin listesini araştırmanın yöntemi başlığı altında zikretmiş bulunmaktayız. Müellifimiz hakkında bir bilgiye ulaşamadığımızdan tezimizin Türkçe bölümünde müellif için ayrıca bir başlık açmayı oluşturamadık. Çalışmamız, giriş ve iki ana bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmamızın konusu, gayesi ve yöntemini ele aldık. Birinci bölümde eserin durumu, nüshaları, özellikleri ve tahkikte izlediğimiz yöntem hakkında bilgi verdikten sonra sonuç ile çalışmamızın Türkçe bölümünü tamamladık. İkinci bölümde ise yazma eserin tahkiki ile çalışmamızı bitirdik.
Özet (Çeviri)
This study is the vertification of named el-Hamdiyye commentary work based on Ya'kûb b. Seyyid Alî el-Bursevî's (ö.931/1524) work named Şerhu Dîbâceti'l Misbâh. This vertification has been written by Ahmed b. İmâd el-Hanefî el-Âyıntâbî who is one of the Ottoman scholars. The subject of my thesis is about the verification of Hasiye, known as Hamdiyye written by Ahmed b. Imad el-Hanei el-Ayintabi, which explains Şerhu Dibaceti'l Misbah that was written by Yakup b. Seyyid elbursevi on el-Misbah which is belong to Mutarrize. We could not reach any information about him in our search, it is likely because of Author Ahmed b. Imad el-Hanefi being in rural area. However, we indicated the lists of books that we searched under the method of research. Since we could not access any information about our author, we did not consider opening any title for the author in Turkish section of our thesis. Our study consists of two main parts with one being introduction. In the introduction section, we have taken the aim and method of the study. After giving information about the status, copies, properties and method of the study in the first part, we finished Turkish part with conclusion. section.study with Turk. In the second part, we finished our work with the study of writing.