Obstacles and reasons that prevent transition to IPV6
IPV6'ye geçişi önleyen engeller ve nedenle
- Tez No: 538775
- Danışmanlar: Prof. Dr. HASAN HÜSEYİN BALIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
İnternet teknolojisinin gelişmesi, özellikle gelişmiş iletişim, gelişmiş organizasyonel süreçler vb. Bakımından dünyanın cephesini değiştirmede kaçınılmaz bir rol oynamıştır. Ancak, bu kredi milyonlarca kullanıcıyı destekleyen standart internet protokolü paketine (TCP / IP) gider. internet cihazları 50 yıldan beri internet tabanlı faaliyetler IPv4 tarafından destekleniyordu, ancak artan sayıda akıllı telefon ve internet tabanlı cihaz sayesinde, IPv4 önümüzdeki yıllarda tüketicilerinin taleplerini karşılayamayacaktı. Senaryo göz önüne alındığında, IPv6 yakın gelecekte karşılaşılması beklenen adreslerin tükenmesi için uygun bir çözüm olarak harekete geçmiştir. Bununla birlikte, IPv4'ün IPv6'ya geçişini engelleyen bazı faktörler vardır. Mevcut araştırma çalışması, IPv6'nın benimsenmesini engelleyen faktörleri analiz etmek için yapılmıştır. Bu hesapta, Irak şirketlerinde çalışan 153 BT uzmanı ile anket anketi yapılmıştır. Bulgular liderlik desteğinin, algılanan kullanım kolaylığının, vasıflı çalışanların ihtiyaçlarının ve artan maliyetin organizasyonun IPv4'ten IPv6'ya kaymasını engelleyen ana faktörler olduğunu ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
The evolution of internet technology has played an ineviTablerole in changing the façade of the world, specifically in terms of improved communication, enhanced organisational processes, etc. However, this whole credit goes to standard internet protocol suite (TCP/IP) that supports millions of internet devices. Since 50 years, internet-based activities were supported by IPv4, but due to increasing number of smartphones and internet driven devices, IPv4 would not be able to fulfil the demands of its consumers in the upcoming years. Considering the scenario, IPv6 has been introduced to act as a viable solution to the depletion of addresses that is expected to be encountered in the near future. However, there are certain factors that are hindering the transition of IPv4 to IPv6. The present research study has been conducted to analyse the factors that are hindering the adoption of IPv6. In this account, survey questionnaire has been conducted with 153 IT experts, working in Iraqi companies. The findings have revealed that lack of leadership support, perceived ease of use, need of skilled employees, and increased cost are the main factors that are restricting the organisation to shift from IPv4 to IPv6.