İş adamlarının yaşam ve çalışma değerleri
- Tez No: 53878
- Danışmanlar: PROF.DR. SUNA TEVRÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET insanlar, insan doğası, kültürel ve bireysel özellikleri bakımından bazı değerleri paylaşırken bazı değerleri diğer insanlara göre daha az ya da daha çok benimsemekte ve hayatlarının amacı da sahip oldukları değerlerin benimsenmişlik derecelerine göre şekillenmektedir. Hayatın önemli bir bölümünü“çalışma”oluşturmakta ve insanlar çalışmayla ilgili değerler de geliştirmektedirler. İnsanların çeşitli yaşam alanlarını yansıtan değerler arasından hangisini ya da hangilerini daha fazla önemsediklerini görmek amacı ile bir çok çalışma yapılmış olmasına karşın yaşam değerleri ile çalışma değerleri arasındaki ilişki araştırma konusu olarak pek ele alınmamıştır. Bu iki alan arasındaki ilişkiyi görmeyi amaçladığımız bu çalışmada, öncelikle yasanım çeşitli alanlarım göz önünde bulundurarak değerler konusunda incelemeler yapmış olan kuramcıların değer tanımlarım, kuramlarını ve insanların hangi değerleri hayatlarında daha fazla önemsediklerini ortaya çıkarmaya yönelik ölçeklerini inceledik. Maslow, Graves, Allport, Vernon, Lindzey, Rokeach, Hofstede ve Kluckhohn'un görüşlerine yer verdiğimiz bu bölümde gördük ki tüm kuramcılar, insanların değerlere farklı biçimlerde ulaştığım iddia etmekle birlikte evrensel bir değer sisteminin varlığından bahsetmişler ve tüm insanların sahip olduğunu ya da olabileceğini düşündükleri değerleri saptamaya çalışmışlardır. Bunun yanı sıra yine tüm kuramcılar saptamış oldukları değerlerin herkes için farklı oranlarda önemli olduğunu ve böylece bazı değerlerin bazı insanlar için hayatin önemi ve amacı haline gelerek davranışları yönlendireceğini vurgulamaktadırlar. Çalışmanın daha sonraki bölümünde, çağlar boyunca çalışmaya nasıl bir anlam yüklendiğini ve çalışmayla ilgili ortaya konmuş farklı yaklaşımları inceledik. İslam çalışma ahlakı, Protestan çalışma ahlakı, Hümanizm, Marxizm, örgütsel ve boş zamanla ilgili çalışma inançları ve varlık ahlakı ile ilgili yaklaşımları irdelediğimiz bu bölümde, bunlardan bir kaçının bazı noktalarda örtüşmekle birlikte, çalışmayla ilgili farklı olguları içerdiklerini gördük.MÜSIAD, TÜGİAD ve TÜSİAD üyesi iş adamları üzerinde yaptığımız bu çalışmada hangi çalışma değerlerine daha fazla önem verildiğini anlamak üzere çalışmaya yönelik çeşitli yaklaşımları yansıtan ölçeklerden yararlanarak hazırladığımız 68 ifadeli ölçüm aletinden 22 ifadenin anlamlı biçimde beş faktör altında yer aldığını saptadık. Saptanan bu faktörler tarafımızdan Haklı Kazanç. Kendini Geliştirme. Çalışkanlık. Bireysellik ve Maddi Kazanç olarak isimlendirildi. Seçmiş olduğumuz derneklerin üyelerinin dinsel değer bakımından farklılaştığım tahmin ettiğimizden, yaşam tarzlarını İslam dini kurallarına göre biçimlendiren iş adamları ile buna göre biçimlendirmeyenler arasında çalışma ile ilgili yaklaşımlarında bir farklılık olup olmadığına bakmak üzere yaptığımız analizler sonucunda tahmin ettiğimiz gibi MÜSÎAD üyelerinin dine TÜGİAD ve TÜSİAD üyelerinden anlamlı olarak daha fazla önem verdikleri görüldü. Ayrıca, dine önem veren iş adamlarının çalışma sürecinde Haklı Kazanç ve Çalışkanlığı, anlamlı biçimde daha fazla önemsedikleri saptandı. Yapılan regrasyon analizi de dini değerin Çalışkanlık ve Haklı Kazanç üzerinde bir katkıya sahip olduğunu göstererek bu bulguyu desteklemiş ve diğer bazı yaşam değerlerinin de çalışma değerleri üzerinde katkısı bulunduğunu göstermiştir. Deneklerin çalışma değerlerini ayrıca yaş, eğitim ve çalıştırdıkları eleman sayısı bakımından da inceledik. Yaptığımız analizler sonucunda yaşam değerlerinde yaşa göre fark çıkmış, çalışma değerlerinde ise eğitim biçimi ve çalıştırılan eleman sayısına göre farklılıklar ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Shared values and importance given to these values change depending on individual difference, the cultural context and human nature. A person's purpose of living is determined according to the values which have high importance for him or her. One of the most important aspect of life is working, and people also develop values for work. Although there exists many studies considering the salient values reflecting various aspects of human life, studies investigating the relationship between life values and work values are rare. The present research aims to investigate the relationship between these two value dimensions. In order to study this relationship, we first examined the definitions, theories and inventories reflecting values about various aspects of life. Examination of theories of Maslow, Graves, Allport-Vernon-Lindzey, Rokeach, Hofstede, and Kluckhohn indicated that all of these theorists while contending that people develop values by different means, they also mention that there is a universal value system revealing the values shared by mankind. Moreover, they point up that values have different salience for people and that's why some values become the major aim of one's life and determine his/her behavior. In the second part of the present study, the meaning attributed to work, and different approaches related to work values is historically examined. In this part Islamic work ethic, Protestant work ethic, Marxist, Humanistic, Organizational belief systems, Wealth and Leisure ethics were looked over. Each belief system contains different facts about work and also some common aspects. The present study that sampled businessman from MÜSİAD, TÜGİAD and TÜSÎAD, aimed to find out wich work values were more important for them. For this purpose we developed an instrument by looking over several instruments measuring work values. Factor analysis for the resulting 68-item- instrument revealed only 22 items gathering significantly under five factors which were labeled as Fair Income. Self Development Diligence (hard working), Individuality, and Material Earning.Due to our assumption that importance of religious values is different for the members of different business associations mentioned above, we questioned if any difference in work values would occur with differing religious values. Analyses indicated that for members of MÜSİAD, religion was significantly more important; and subjects who gave high importance to religious values emphasized Fair Income and Diligance more than those for whom religious values were not as important. This finding was supported through results of stepwise regression analyses which displayed the effect of religious values on Fair Income and Diligence. Results also revealed the impact of some life values on various work-value dimensions. Subjects' work values were also analyzed in terms of the variables of age, education, and the number of people employed in their organization. Analyses indicated that there are differences in life values in terms of age and also in work values in terms of education style and the number of people employed in the organization.