Why did i choose the language teaching major? exploring the motivations of pre-service English teachers in choosing the ELT program
Neden İngilizce öğretmenliği bölümünü seçtim? öğretmen adaylarının ELT programını seçme motivasyonlarının incelenmesi
- Tez No: 991201
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZAFER SUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, İngilizce Öğretmenliği (ELT) programında öğrenim gören öğretmen adaylarının bu mesleği gelecekteki meslekleri olarak seçmelerinin ardındaki motivasyonel nedenleri incelemektedir. Ayrıca, bu motivasyonların sınıf düzeylerine (1. sınıftan 4. sınıfa) ve cinsiyete göre farklılaşıp farklılaşmadığı araştırılmaktadır. Araştırma, nicel araştırma yaklaşımı kapsamında betimsel tarama deseni kullanılarak yürütülmüştür. Örneklem, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Eğitim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği programında öğrenim gören 182 lisans öğrencisinden oluşmaktadır.Veriler, Subaşı'nın (2010)“Why Do I Want to Become an English Teacher?”adlı ölçeği aracılığıyla toplanmıştır. Ölçek, içsel, dışsal ve özgeci olmak üzere üç temel motivasyon alanı ve bunlara bağlı alt boyutlar altında toplanan 85 maddeden oluşmaktadır. Maddeler,“kesinlikle katılmıyorum”dan“kesinlikle katılıyorum”a uzanan beşli Likert tipi ölçekle derecelendirilmiştir. Motivasyon eğilimlerini özetlemek amacıyla betimsel istatistikler hesaplanmıştır. Sınıf düzeylerine göre farklılıkları incelemek için tek yönlü ANOVA kullanılmış; anlamlı farklılıkların kaynağını belirlemek amacıyla Tukey HSD çoklu karşılaştırma testi uygulanmıştır. Cinsiyete göre farklılıklar bağımsız örneklemler t-testi ile incelenmiş; varyansların homojenliğini kontrol etmek için Levene testi kullanılmış ve gerekli durumlarda düzeltilmiş sonuçlar raporlanmıştır. Pratik anlamlılığı değerlendirmek amacıyla etki büyüklüğü değerleri (Cohen's d,) hesaplanmıştır. Araştırma bulguları, katılımcıların genel olarak İngilizce öğretmenliğini seçmeye yönelik yüksek motivasyona sahip olduğunu göstermektedir. Üç ana motivasyon alanı içinde en yüksek ortalama içsel motivasyonda görülürken, dışsal motivasyon görece daha düşük olmakla birlikte yine de dikkate değer düzeyde yüksek bulunmuştur. Sonuçlar ayrıca ELT programı boyunca belirgin bir örüntüye işaret etmektedir: Motivasyon puanları sınıf düzeyi arttıkça yükselmiş ve özellikle birinci sınıf ile üst sınıflar arasında anlamlı farklılıklar gözlenmiştir. Cinsiyet karşılaştırmalarında ise kadın öğretmen adaylarının üç ana motivasyon kategorisinin tamamında erkek öğretmen adaylarından daha yüksek puanlar aldığı görülmüş; etki büyüklükleri bu farkların yalnızca istatistiksel olarak anlamlı olmadığını, aynı zamanda orta ile güçlü düzeyde pratik öneme sahip olduğunu göstermiştir. Genel olarak çalışma, ELT öğrencilerinin öğretmenlik mesleğini daha çok anlamlı buldukları ve başkalarına katkı sunmak istedikleri için seçtiklerini; bununla birlikte mezuniyete yaklaştıkça iş güvencesi ve gelecek planları gibi dışsal kaygıların daha belirgin hâle gelebildiğini ortaya koymaktadır. Bu doğrultuda bulgular, öğretmen eğitimi programlarının içsel ve özgeci motivasyonları destekleyen öğrenme deneyimlerini güçlendirmesi ve öğretmen adaylarının iş güvencesi ile kariyer planlaması gibi gerçek yaşam kaygılarını yönetmelerine yardımcı olacak daha açık kariyer rehberliği sunması gerektiğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the motivational factors behind pre-service English Language Teaching students' choice of this profession. Furthermore, it examines whether these motives differ across year levels (from first year to fourth) and gender. The research was conducted in a quantitative framework by using a descriptive survey design. The sample consisted of 182 undergraduate ELT students at the Faculty of Education, Tokat Gaziosmanpaşa University. Data were collected using Subaşı's (2010)“Why Do I Want to Become an English Teacher?”scale. The instrument consists of 85 items, grouped into three major motivational domains (intrinsic, extrinsic, and altruistic) and related subcategories, rated on a five-point Likert scale ranging from strongly disagree to strongly agree. Descriptive statistics were calculated to summarize the motivational tendencies. One-way ANOVA was used to examine year differences, followed by Tukey HSD post hoc tests. Gender-based differences were tested using independent-samples t-tests, with Levene's test used to assess homogeneity of variance. The adjusted results were reported when necessary. Effect size estimates (Cohen's d) were calculated to evaluate practical significance. The research findings indicated that participants reported high motivation to choose the ELT profession in general. Intrinsic motives showed the highest mean across the three domains; extrinsic motivation was comparatively lower but still notably high. The results suggest a clear pattern across the ELT program as well: motivational scores increased over the academic year, and significant differences were observed between first-year and upper-year students. Results of the gender comparisons showed that females scored higher than male pre-service teachers in all three main motivation categories, and the effect sizes suggest these differences are not only statistically significant but also moderate to large in practical terms. Overall, the study shows that ELT students chose the teaching profession mainly because it feels meaningful and the participants want to contribute to others; on the other hand, external concerns become more noticeable as they approach graduation. The results suggest that teacher education programs should strengthen both intrinsic and altruistic motivations through engaging learning experiences and offer clearer career guidance, helping the pre-service teachers navigate real-world concerns such as job security and future career planning.