Orta ve Kuzey Amerika kökenli fasulye hatlarının önemli tarımsal özelliklerinin belirlenmesi
Bean originated in Central and North America determination of the properties of important agricultural lines
  1. Tez No: 574462
  2. Yazar: MEHMET GÜÇLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu araştırma 2017 bitkisel üretim sezonunda Konya şartlarında Augmented Deneme Deseninde yürütülmüştür. Verim ve bazı özellikleri yönünden üstün özelliklere sahip fasulye genotiplerin seleksiyonu ve melezleme ıslah programlarında kullanılması amacıyla, farklı ülke ve bölgelerden introdüksiyon yöntemi ile temin edilen 179 adet fasulye genotipinde verim ve bazı tarımsal özelliklerinin değişim aralıkları incelenmiştir. Araştırma sonucunda fasulye genotipleri arasında geniş bir varyasyon olduğu belirlenmiştir. Araştırma sonucunda elde ettiğimiz bulgulara göre en yüksek ve en düşük değerler; verim için 3.23-57.28 g/bitki, 100 dane ağırlığı 13,42-80,6 g, bitki boyu 5,28-218,61 cm, bitkide ana dal sayısı 1,16 - 4,16 adet/bitki, bakla sayısı 2,28-60,94 adet/bitki, baklada tane 0,82-6,16 adet, vejetasyon süresi95,94-137,27 gün olarak bulunmuştur. Araştırmada materyal olarak kullandığımız standart çeşitlere kıyasla verim ve bazı tarımsal özellikler yönünden öne çıkan 20 genotip, bu konuda ileride yapılacak ıslahçalışmalarında genetik kaynak olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Present research was realized during 2017 vegetation period according to Augmented Trial Design under Konya ecological conditions. Yield and some agricultural characteristics of totally 179 promising bean genotypes were determined for the purposes of using on selection and hybridization breeding programs. Results of the research were ranged as following; 3.23-57,28 g for seed yield, 13,42 -80,6 g for 100 seed weight, 5,28-218,61 cm for plant height, 1,16 -4,16 for number of main branches per plant, 2,28-60,94 for number of pods per plant, 0,82-6,16 for number of seeds per pod and 95,94-138,27 days for vegetation length. A total of 20 bean genotypes which were used as material in the study were determined as promising for the seed yield and some agricultural characteristics which may be used as genetic source for the future breeding works.