Kronik myeloid lösemi hastalarında tiyol-disülfid dengesi
Evaluation of dynamic thiol-disulfide homeostoasis in patients with chronic myeloid leukemia
- Tez No: 538789
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Giriş: Son çalışmalarda Kronik miyeloid lösemi (KML) patogenezinde oksidatif stresin etkili olduğu belirtilmiştir. İçerisinde Tiyol grubu bulunan bileşikler oksidatif strese karşı savunmada önemli bir yere sahiptir. Tiyol-disülfid dengesinin bozulmasının pek çok hastalıkta rolü olduğu yakın zamanda yapılan çalışmalarda görülmüştür. Bu çalışmanın amacı KML hastalarında yeni bir oksidatif stress parametresi olarak dinamik tiyol-disülfid homeostazisini araştırmaktır. Gereç ve yöntem: 60 KML hastası, 60 sağlıklı gönüllü olmak üzere toplam 120 katılımcı çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya katılan tüm KML hastaları ve sağlıklı gönüllülerin serumda total tiyol (–SH+–S-S–) ve nativ tiyol (–SH) düzeyleri ölçüldü. Dinamik disülfid bağ düzeyi (–S-S–) ve (–S-S–) x 100 / (-SH), (–S-S-) x 100 / (–SH+–S-S–) ve –SHx100 / (–SH+–S-S–) oranları bu değerlerden hesaplandı. Elde edilen veriler KML hastaları ve sağlıklı gönüllüler içinde kıyaslandı. Bulgular: Nativ tiyol ortalama değeri KML grubunda 271,40±77,75 idi. Kontrol grubundaki nativ tiyol ortalama değeri 267,40±82,52 saptandı. Bu fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı (P=0,488). KML grubundaki total tiyol ortalama değeri 349,37±95,20; kontrol grubundaki total tiyol ortalama değeri 322,32±96,1 saptandı. KML hastalarında total tiyol düzeyi kontrol grubuna göre yüksek bulunsa da istatistiksel olarak anlamlı saptanmadı (P=0,082). Diğer değerleri incelediğimizde; KML hasta grubunda disülfid değeri ortalama 38,98±12,87 saptanırken, kontrol grubunda bu değer 27,46±13,30 saptandı. Hasta grubunda disülfid değeri anlamlı olarak yüksek (P≤0,001), Nativ Tiyol/Disülfid oranı KML grubunda 7,48±2,28, kontrol grubunda 13,92±13,62; KML'de anlamlı olarak düşük (P≤0,001), Total Tiyol/Disülfid oranı KML grubunda 9,48±2,28, kontrol grubunda 15,91±13,62; KML de anlamlı olarak düşük (P≤0,001), Nativ Tiyol/Total Tiyol oranı KML hastalarında 0,78±0,06, kontrol grubunda 0,83±0,06; KML de anlamlı olarak düşük (P≤0,001) olarak belirlendi. Birinci kuşak TKİ kullanan hastalarda disülfid ortalama değeri 39,37±12,26 saptanırken birinci kuşak TKİ direnci veya intoleransı gelişip ikinci kuşak TKİ'ye geçilen hastalarda ortalama disülfid değeri 40,33±13,02 saptandı. Bu iki grup arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı (P=0,862). Bu iki grup arasında Total Tiyol, Nativ Tiyol, Nativ/Total Tiyol, Nativ Tiyol/Disülfid, Total Tiyol/Disülfid değerleri açısından da istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı. BCR-ABL≥%0,1 olan hastalarla ve BCR-ABL
Özet (Çeviri)
İntroduction: Recent studies have revealed that oxidative stress is effective on the Chronic myeloid leukemia (CML) pathogenesis. The compounds containing thiol groups have an important role in defending against oxidative stres. Disruption of dynamic thiol-disulfide homeostasis plays a role in the development of many diseases. The aim of this study was to investigate dynamic thiol-disulphide homeostasis as a novel oxidative stress parameter in patients with KML. Material and method: A total of 120 participants were included in the study. Of these, 60 participants were diagnosed with CML and remaining 60 were healthy individuals. Total thiol (–SH+–S-S–) and native thiol (–SH) levels in serum were measured in all patients. Quantity of dynamic disulphide bond and (–S-S–) x 100 / (-SH), (–S-S-) x 100 / (–SH+–S-S–), and –SH x100 / (–SH+–S-S–) ratios were calculated from these values. Data obtained were compared between patients with KML and healthy individuals. Results: The mean value of native thiol in the CML group was 271,40 ± 77,75, and the mean value of native thiol in the control group was 267,40 ± 82,52. This difference was not statistically significant (P = 0,488). The mean total thiol value in the CML group was 349,37 ± 95,20; the mean total thiol value in the control group was 322,32 ± 96,1. The total thiol level in CML patients was higher than the control group. No significant difference was found statistically (P = 0,082). When we examine other values; The disulfide value was found to be 38.98 ± 12.87 in the CML patient group, whereas this value was 27,46 ± 13.31 in the control group. In the patient group, the disulfide value was significantly higher (P =