Epizyotomi uygulanan lohusalarda perineal sıcak ve soğuk uygulamanın ağrı düzeylerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of perineum hot and cold application on pain levels in episiotomy treated lohusa
  1. Tez No: 538790
  2. Yazar: GÜLFEM ELMAS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERİDE YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Gülfem ELMAS, Epizyotomi Uygulanan Lohusalarda Perineal Sıcak ve Soğuk Uygulamanın Ağrı Düzeylerine Etkisinin İncelenmesi, Hemşirelik Programı, Yüksek Lisans Tezi, Gaziantep, 2019. Araştırma, lohusaların vajinal doğumdan sonra yaşadığı perineal ağrının giderilmesinde sıcak ve soğuk uygulamanın etkisini belirlemek amacıyla deneysel olarak planlanmıştır. T.C S.B.Ü Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi Lohusa Servisinde 03.11.2017-03.12.2018 tarihleri arasında soğuk uygulama yapılan 32, sıcak uygulama yapılan 31 ve uygulama yapılmayan 32 olmak üzere toplam 95 epizyotomi uygulanmış lohusa ile yapılmıştır. Verilerin toplanmasında“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Ağrı Takibi ve hemşirelik girişimleri formu”ve“Visüel Analog Skala”kullanılmıştır. Örnekleme alınan lohusaların ağrıları değerlendirilmiş, sıcak, soğuk jel ped lohusalara doğum sonu 2. ve 8. saatte 15 dakika süre ile uygulanmıştır. Uygulama öncesi ve sonrası tekrar ağrıları değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler bilgisayar ortamında SPSS 22.0 (The Statistical Package for the Social Sciences- PC-Version 22.0) paket programı kullanılarak uygun istatistiksel yöntemlerle değerlendirilmiştir. Araştırma bulgularına göre olguların çoğunluğu; 19-29 yaşları arasında, çalışmadığı ve ilkokul mezunu olduğu belirlenmiştir. Doğum sonrası 2.saat ile uygulama öncesi perineal ağrı puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark olmadığı (p>0.05), ikinci uygulama öncesi ve sonrası puan ortalamalarına bakıldığında; uygulama öncesi soğuk uygulama grubunun ağrı puan ortalaması 2.91±1.20 iken, uygulama sonrası 1.34±0.66, sıcak uygulama grubunun ağrı puan ortalaması önce 4.48±1.96 iken sonra 3.03±1.76 ve kontrol grubunun ağrı puan ortalaması önce 3.97±2.62 iken sonra 3.84±2.61 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Gülfem ELMAS, Investigation of the Effect of Perineum Hot and Cold Application on Pain Levels in Episiotomy Treated Lohusa, Nursing Program, Master Thesis, Gaziantep, 2019. This study was planned experimentally in order to determine the effect of hot and cold application on the removal of perianal pain after vaginal delivery. This study was carried out with a total of 95 episiotomies treated lohusa, 32 of which with cold treatment, 31 with hot and 32 with no treatment between 03.11.2017-03.12.2018 in Postpartum Ward in Van Training and Research Hospital of Ministry of Health of Turkısh Republıc.“Introductory Information Form”,“pain monitoring and nursing ınterventions form”and“visual analog scale”was used for data collection. The pain of the lohusa samples was evaluated and the hot, cold gel pad was applied to the lohusa for 15 minutes at second and eight hours. The repeated pains before and after the application were evaluated. The obtained data were evaluated by using appropriate statistical methods using SPSS 22.0 package program. According to the findings of the study, the majority of the cases were found to be between the ages of 19-29 and unemployed and graduated from primary school. It was determined that there was no statistically significant difference between the perineum pain scores at 2 hours after delivery. Considering the mean scores before and after the second application; the mean pain score before the cold application was 2.91±1.20; after application 1.34±0.66; before the mean pain score of the hot application group was 4.48±1.96; later 3.03±1.76; and the mean pain score of the control group was first 3.97±2.62; and later 3.84±2.61.