Kendinden uyartımlı asenkron jeneratörün kondansatör anahtarlamalı gerilim regülasyonu
Voltage regulation of self-excited induction generator by using switching capacitor
  1. Tez No: 538792
  2. Yazar: ERSİN SELÇUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİ ARABACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada kendinden uyartımlı asenkron jeneratörün gerilim regülasyonu kondansatör anahtarlama yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Gerilim regülasyonunun sağlanması için asenkron jeneratörün statoruna farklı değerlerdeki kondansatörler üçgen-paralel olarak bağlanmış ve bu kondansatörler röleler yardımıyla devreye alınıp çıkartılmıştır. Gerekli olan asgari kondansatör değeri ve artım oranları boşta ve kısa devre deneylerinden hesaplanarak belirlenmiştir. Deneysel çalışmada asenkron jeneratöre bağlanacak kondansatörün değeri ANFIS ve en küçük kareler yöntemi ile hesaplanmış ve bu iki yöntem karşılaştırılmıştır. Karşılaştırma sonucu hata oranı düşük olan ANFIS yöntemi seçilmiş ve mikrodenetleyici ile kontrol edilen sistem gerçekleştirilmiştir. ANFIS tabanlı kontrol sistemi ile asenkron jeneratörün gerilim regülasyonu otomatik olarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, voltage regulation of the self-excited asynchronous generator was carried out by capacitor switching. In order to ensure the voltage regulation, the capacitors of the asynchronous generator are connected in triangular-parallel with different values and these capacitors are switched on and off with the help of relays. The required minimum capacitor value and increment values were determined by calculating from the free and short circuit tests. In the experimental study, the value of the capacitor to be connected to the asynchronous generator was calculated by ANFIS and least squares method and these two methods were compared. The ANFIS method with low error rate was chosen and was carried out with a microcontroller. With the ANFIS based control system, voltage regulation of the asynchronous generator is automatically performed.