Presbiyopik kişilerde göz egzersizlerinin görme fonksiyonu ve ince motor becerileri üzerine etkisinin incelenmesi
The effects of eye exercises on visual function and fine motor skills in presbyopic individuals
- Tez No: 538795
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ YAKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Çalışma, göz egzersizlerinin presbiyopik kişilerde görme fonksiyonu ve ince motor becerileri üzerine etkisinin incelenmesi amacıyla planlandı. Çalışmamıza; yaşları 40-60 arasında değişen 29 erkek (%60.4), 19 kadın (%39.6) toplam 48 hasta alındı. Araştırmamıza katılan kişiler basit rastgele yöntemle çalışma ve kontrol gruplarına ayrıldı. Çalışma grubundaki hastalar göz egzersiz programına alındılar. Göz egzersiz programı; yoga göz egzersizleri ve kalem takip terapisinden oluşmaktaydı. Yoga göz egzersizleri 8 adımdan oluşuyordu: gözleri avuç içi ile kapatma, göz kırpma, yanlamasına bakış, ön ve yanlamasına bakış, rotasyonel bakış, yukarı aşağı bakış, burun ucuna bakış ve yakın ve uzak bakış. Göz egzersizleri 12 hafta boyunca her gün günde en az bir kez ev temelli olarak olarak uygulandı. Hastaların tümü hem çalışmanın başında hem de 12 haftanın sonunda değerlendirildi. Değerlendirmede, demografik bilgi formu, Edinburg El Tercihi Testi, O'Connor Parmak Beceri Testi, Nottingham Sağlık Profili, Ulusal Göz Sağlığı Enstitüsü Görme İşlevi Ölçeği kullanıldı. Ayrıca görme keskinliği, okuma hızı ve baş-boyun postür değerlendirmesi yapıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to research the effect of eye exercises on visual function and fine motor skills in presbyopic individuals. This study; consisted of 48 patients. These patients were 29 (60.4%) males and 19 (39.6%) females aged between 40-60 years. The patients were divided into working and control groups with simple random methods. Patients in the study group were included in the eye exercise program. Eye exercise program consists of yogic eye exercises and pencil push-up therapy. Yogic eye exercises consist of 8 steps: palming, blinking, sideways viewing, front and sideways viewing, rotational viewing, up and down viewing, preliminary nose tip gazing, and near and distant viewing. Eye exercises were performed home-based at least once a day for 12 weeks. All patients were evaluated at the beginning and end of the study. Demographic Information Form, Edinburgh Handedness Inventory, O'Connor Finger Dexterity Test, Nottingham Health Profile and National Eye Institute-Visual Function Questionnaire were used in the evaluation. In addition, to these assessments visual acuity, reading speed and head and neck posture were assessed.