Yer fıstığı filizinden resveratrol bileşiğinin izolasyonu, radyoiyodinasyonu ve nöroblastoma hücre hatları üzerinde biyoetkinliğinin incelenmesi
Isolation of resveratrol compound from peanut sprouts, radioiodination and investigation of its bioactivity on neuroblastoma cell lines
- Tez No: 538797
- Danışmanlar: PROF. DR. FAZİLET ZÜMRÜT BİBER MÜFTÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Doğal antioksidan içeriği zengin olduğu bilinen sebze ve meyveler günümüzde yoğunlukla tüketilmekte ve geleneksel kullanımı gün geçtikçe önem kazanmaktadır. Yapılan araştırmalar doğrultusunda yer fıstığının, resveratrol (RES), fenolik asitler, flavonoidler ve fitosteroller gibi bileşikler bakımından zengin olduğu ve yüksek miktarda arginin içerdiği bilinmektedir. Son yıllarda, bitkilerden doğal antioksidan maddelerin üretilmesi ve saflaştırılarak hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılma potansiyellerinin araştırılmasında ciddi oranda artış mevcuttur. Bu tez çalışmasında; RES yönünden zengin olan yer fıstığı filizleri ekstrakte edilerek RES bileşiği izole edilmiş ve iodojen yöntemi kullanılarak 131I radyonüklidi ile işaretlenmiştir (131I-RES). 131I-RES bileşiğinin insan nöroblastoma hücre hatları (SK-N-AS ve SH-SY5Y) üzerinde biyoetkinliğini incelemek amacı ile hücre kültürü çalışmaları yapılmıştır. Tüm deneysel çalışmalar, RES bileşiğinin 131I radyonüklidi ile % 98.32 ± 1.41 (n=10) verimle radyoişaretlendiği görülmüştür. Bu tez çalışmasının, radyoişaretli bitkisel kökenli bileşiklerin nükleer tıpta nörodejeneratif hastalıkların görüntülenmesine yönelik yeni ajanlar olarak geliştirilmesi yönünde yapılan çalışmalara katkıda bulunacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, fruits and vegatables, which are known to be rich in natural antioxidants, are consumed very much and intensity of the traditional use of them are become increasingly important. According to researches, peanuts are known to be rich in compounds such as resveratrol (RES), phenolic acids, flavonoids and phytosterols, and contain high amounts of arginine. In recent years, natural antioxidant substances have been produced and purified from plants, and there is a significant increase in the potential for use in the diagnosis and treatment of diseases. In this thesis, by extracting peanut sprouts which rich in RES, the RES compound was isolated and labeled with 131I radionuclide (131I-RES) by using the iodogen method. Cell culture studies were conducted to investigate the bioavailability of 131I-RES on human neuroblastoma cell lines (SK-N-AS and SH-SY5Y). It was seen that the radiolabeling yield of 131I-RES was 98.32 ± 1.41 % (n = 10) yield and statistically significant results were obtained in the studied cell lines. This thesis was carried out, radiolabeled plant origin componds will contribute to the development of novel agents for the imaging of neurodegenerative diseases in nuclear medicine.