Investigation of using geopolymer utilized limestone dust and bottom ash for grouting and deep mixing
Enjeksiyon ve derin karıştırmada kullanılan geopolimerin kireçtaşı tozu ve taban külü ile kullanımının araştırılması
  1. Tez No: 538799
  2. Yazar: MARYAM M DHAFER ABDULMUNEM AL NUAIMI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMZA GÜLLÜ, DOÇ. DR. ALİ AYTEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın amacı, çimento esaslı harç ve derin karışımlı zeminin mukavemetini, doğal çimentoya atık malzemeler (kireçtaşı tozu LD, taban külü BA, geopolimerleştirilmiş kireçtaşı tozu GLD ve geopolimerleştirilmiş taban külü GBA) eklenerek reolojik özellikleri, reolojik karakteristikleri ve sertleşme özellikleri ile araştırılmasıdır. Geopolimerleştirilmiş malzemeler, geopolimerizasyon işlemi ile soğukta bağlama tekniğiyle üretildi. Tüm çimento esaslı harç karışımları için seçilen su / bağlayıcı oranları (0.75, 1, 1.25 ve 1.5)'di. Dengeleyiciler ile çimentonun değiştirilmesi dozajı %0 - %100 oranlarındaydı. Sonuçlarda görüldüğü gibi, öngörülen dengeleyicilerin fiziksel ve kimyasal özelliklerinin doğal çimento davranışını etkilediği açıktır. Dengeleyici tipi, incelik ve tanecik büyüklüğü dağılımı da çimento özelliklerini önemli ölçüde etkiledi. Geopolimerize edilmiş malzemelerin kayma gerilmesi, görünür viskozitesi, akma gerilmesi ve plastik viskozitesi hem harç hem de derin karıştırma zeminin mukavemeti üzerinde önemli etkilere sahip olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to investigate the rheological properties, rheological characteristics, hardened properties through the strength of cement based grout and deep mixing soil by adding waste materials (limestone dust LD, bottom ash BA, geopolymerized limestone dust GLD and geopolymerized bottom GBA) to native cement. The geopolymerized materials were produced through the geopolymerization process by the cold bonding technique. The water/binder selected for all the cement based grout mixtures were (0.75, 1, 1.25 and 1.5). The replacement of cement with stabilizers were in the dosage rates of 0%-100%. As observed in the results, it is clear that the physical and chemical properties of the prescribed stabilizers affected the behavior of native cement. Type of stabilizer, fineness and particle size distribution also significantly affected the properties of cement. It is obvious that the geopolymerized materials have significant influences on the shear stress, apparent viscosity, yield stress, plastic viscosity and the strength of both grout and deep mixing soil.