Tarihsel süreç içinde dönemlerin sosyo - kültürel oluşumlarının tanığı olarak mobilya
  1. Tez No: 53881
  2. Yazar: MELTEM ETİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURTEN UNANSAL
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Sanat Tarihi, Tarih, İç Mimari ve Dekorasyon, Art History, History, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 345
Özet
Antikiteye bakış, Rönesans ideallerinin yansıtılmasında kullanılacak orijinal dilin yaratılmasında kaynak olmuştur. Araştırmada Antikiteden Hümanizmaya varılarak, Rönesans insanının“yeniden doğuşu”mobilyanın tanıklığı ile ele alınmıştır. Taklid etmeden yoruma" dayalı dilini, antikite elemanlarını kullanarak oluşturan, çağımız Postmodern eğilimine de kaynak olmuş Rönesans metodu, günümüz sanat-yaşam dengesi içinde orijinal tasanm dili oluşturulmasında kullanılmıştır. Yüzyılımızı masif bir tavırla giydiren iletişimsel ve ifadesel Kitch varoluş, insanoğlunu yanlış tadlara ve yaratışlara sürüklemiştir. Bu nedenle, antikite - çağın ihtiyaçian dengesini kendi idealleri doğrultusunda kuran Rönesans'ın yoruma dayalı metodu orijinal tasanmda kaynak alınmıştır.. Birinci bölümde, Rönesans'ın temel kaynağı olan Antik Çağ; Mısır ve Mezopotamya kültürleri ile bu kültürlerden alıntılar yapan eski Yunan ve Roma çağında toplum ve mobilya ilişkisi incelenmektedir.. İkinci bölümde, Roma İmparatorluğunun yıkılmasından sonra başlayan, feodal düzene sahip, dinsel dogmaların tutsağı olmuş halk kitlelerinin, mülkiyetten yoksun kılınarak, bağımsız varlıkları engellenen üreticinin sömürüldüğü Ortaçağlarda mobilyanın konumu incelenmektedir.. Araştırmanın temelini oluşturan üçüncü bölümde, Antik geleneklerin hiçbir zaman bütünüyle kaybolmadığı feodal dünya görüşünün temellerinin yıkılarak, insan kişiliğini ortaya koyan, Antik Çağ mirasına büyük birIV susamışlıkla sarılarak yepyeni bir kültürün yaratıldığı İtalyan Rönesans» ideallerini yansıtan mobilya tipolojilerinin gelişimi incelenmektedir. Mobilyanın bilim ve plastik sanatlarla olan ilişkileri araştırmanın sonucunda tasanmlanacak orijinal mobilya diline metod oluşturmak üzere kaynak alınmıştır. Aynı bölümde; kapitalist ilişkiler sonucu Rönesans hareketinin yarımadanın dışındaki Avrupa ülkelerini etkilemesiyle mobilya üzerindeki sonuçları incelenmektedir. Son bölümde ise; modemin başlangıcı sayılan Rönesans'ın yoruma dayalı kaynak kullanma metoduyla, araştırmanın temelini oluşturan çağa, günümüz sanat-işlev bağıntısı diliyle göndermeler yapan form diliyle, bilginin sembolü olan çalışma eylemini seçerek yeni tasanm önerileri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Considering the antiquity has been a source of inspiration to create the original language that has been used for reflecting the ideals of the Renaissance. In this research, from the begining of the ancient time to the Humanism, The“renaissance”of the Renassiance human being has been looked through the testimoniancy of the furniture. The language of, the Renassiance which has been based on the“commentry method without imitation”was also source of inspiration for the Postmodern tendency of our century and it has been used to form an original creative language considering the circumstances of ourdays art - life balance. The Kitch communicative and expressive existance that dresses down our century by a massiv manner has carried the human being to wrong tastes and creativeness. As a result of this, the commentry method of Renassiance which has been formed the balance of antiquity - needs of the century on his ideals direction has been taken for the orijinal furniture concept.. In the first chapter; the main source of inspiration for Renassiance; Antiquity, Egiypt and Mezopotamian cultures besides old Greece and Roman age which have been affected from these cultures, has been explored with their society and furniture relations.. In the second chapter; the situation of the furniture in the Medieval age is examined with its apparence of the mass of feodalist population who was the prisoner of the religious dogmatics and the producer who was deprived ofVI any property and prevented from independent existance after the destruction of Roman Empire.. In the third chapter that forms the main part of the research; the progress of the tipologies of Italian Renassiance furniture which reflects the Renassiance ideals is examined after the collapse of feodal point of view while the antique traditions never has been lost compeletly, so that the human beeing acquires his individuality and has been created a new culture by embracing with a big thirst for Antique inheritance. In the same chapter, as a result of the first capitalist relations, the influences of Italian Renassiance on the European countries out of peninsula has been examined on the results of the furniture.. In the last chapter the new design concept proposal has been developed by the commentrly source using method of Renassiance which is known as the begining of modem approach, and using the form language of our days art - function relation attributions to the main period of research.