CAD/CAM ile hazırlanan endokron restorasyonların alt ve üstmolar dişlerde mikro-bt yardımıyla incelenmesi
Examination of endocrown restorations prepared with CAD/CAM in maxillary and mandibular molar teeth via micro-ct
- Tez No: 538828
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KELEŞ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Alt ve üst molar dişlerde CEREC sistemi ile üretilen endokronların, adaptasyon değerlerinin incelenmesi Materyal Metod: 20'şer adet 1. alt ve 1. üst daimi molar diş seçildi. Dişlerin kök kanal dolumları ve endokron preparasyonları yapıldı. Dişlere CEREC Blocs (Vita Zahnfabrik, Bad Sackingen, Almanya) ile endokron restorasyonlar uygulandı. Her diş grubunun 10'ar örneğinde endokron restorasyonların santral kor bölgelerine 2'şer adet siman kaçış oluğu hazırlandı. Dişler simante edildi ve mikro-BT ile taranarak internal ve marjinal uyumları incelendi. Elde edilen verilerin istatistiksel analizi yapıldı. Bulgular: İnternal açıklık alt molar dişlerde modifikasyonsuz (Grup I) örneklerde 182 ± 59 μm olarak, modifikasyonlu örneklerde (Grup II) 167 ± 23 μm, üst molar dişlerde modifikasyonsuz örneklerde (Grup III) 215 ± 55μm, modifikasyonlu örneklerde (Grup IV) 206 ± 40 μm ölçülmüş. Endokronlara yapılan modifikasyonun ana etkisi istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p=0,043).
Özet (Çeviri)
Aim: The evaluation of the adaptation values of endocrowns made with CEREC in maxillary and mandibular molar teeth. Material & Method: 20 first mandibular and 20 maxillary molar teeth were chosen. After root canal filling of the teeth, endo-crown preparations were carried out. Endo-crown restorations were prepared with CEREC Blocs (Vita Zahnfabrik, Bad Sackingen, Germany). Samples were divided into 2 groups; mandibular and maxillary teeth (20 for each group). Each group was then divided into 2 subgroups according to whether or not endo-crown restorations were modified to the central coronary region (10 for each subgroup). Samples were cemented and screened via micro-CT for internal and marginal fit.