Günümüz evliliklerinin sağlıklı aile kavramı bağlamında değerlendirilmesi: Yeni evli bireyler üzerine bir çalışma
A study on the concept of a healthy family of today marriages: A study on the new married individuals
- Tez No: 538827
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEVZAT BİLGİN, DR. DURMUŞ ÜMMET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu araştırmanın amacı, modern toplumlarda yaşayan ve yeni evli olarak nitelendirilecek 0-5 yıl arasında evli olan çiftlerin çeşitli değişkenler kapsamında sağlıklı aile olma kavramını hangi düzeyde gösterdiklerini incelemektir. Bu amaçla katılımcıların sağlıklı aile kavramlarının değerlendirilmesi için, Aile Değerlendirme Ölçeği uygulanmış ve çeşitli bağımsız değişkenler (cinsiyet, yaş, evlilik yaşı, evlilik süresi, eğitim durumu, çocuk sayısı, ekonomik durum, evlilik öncesi flört süresi, ailelerde doğum sırası, anne baba evlilik durumu) incelenmiştir. İlişkisel tarama modelindeki araştırmanın çalışma grubunu İstanbul'da yaşayan 0-5 yıl arasında evli 148'i kadın 52'si erkek olan 200 katılımcı oluşturmaktadır. Verilerin analizinde Bağımsız Grup t Testi, Kruskal Wallis-H testi, Mann Whitney U testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) tekniklerinden yararlanılmıştır. Varyans analizi sonucunda farkın kaynağını belirlemek amacıyla Scheffe testi tekniği kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular, katılımcıların ailelerinin foksiyonellikleri ile yaş, evlilik yaşı, evlilik süresi, eğitim durumu, çocuk sayısı, ekonomik durum, evlilik öncesi flört süresi, ailelerde doğum sırası, anne baba evlilik durumu değişkenlerinin arasında anlamlı bir fark olduğu sonucunu doğurmuştur. Ayrıca katılımcıların cinsiyetlerine göre ailelerinin fonksiyonelliklerini tanımlamaları bağlamında çıkan sonuçlar istatistiksel açıdan anlamlı bulunmamıştır. Son olarak araştırma bulguları ışığında elde edilen sonuçlar tartışılmış ve yine bu bulgular çerçevesinde çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to analyse that to what extend within the context of various factors, the couples married up to 5 years ,who can be described as newlyweds, and living in the modern societies show the healthy family concept. With this aim, the Family Evaluation Measure was conducted to the participants to evaluate the healthy family concept, and various independent factors (gender, age, marriage age, duration of marriage, educational background, the number of children, parental marital status is analysed in this research.In the correlationally scanning model, the study group consists of 200 people, 148 of them are female and 52 of them are male. They are living in Istanbul and married up to 5 years. The Independent Group t Test, Kruskall Wallis- H test, Mann Whitney U Test, ANOVA were usedto analyze the row data. As a result of analysis of variance, to detemine the source of variation, Scheffe test technique is used. Findings of the study have resulted in a significant difference between the functionalities of the participants families and the variables of age, marriage age, duration of marriage, educational status, number of children, economic situation, premarital flirting, birth order in families and parental marital status. In addition, the results of the participants gender of defining the functionalities of their families were not statistically meaningfull. Finally, the results obtained in the light of research findings were discussed and various suggestions were made within the framework of these findings.