Mesalazinden sentezlenen schıff bazının klorürlü ortamda demir, bakır ve pirincin korozyonuna etkisi
The corrosion effect of schiff base synthesized from mesalazine on the mild steel, copper and brass in chlorid medium
- Tez No: 538835
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRAY KILINÇÇEKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışmada, (E)-2-hidroksi-5-(2-benziliden) aminobenzoik asit (Hha)'nın 1,0 M HC1 çözeltisinde yumuşak çelik, bakır ve pirincin korozyon davranışları üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Potansiyodinamik polarizasyon eğrileri ve elektrokimyasal empedans spektroskopisi (EIS) teknikleri kullanılmıştır. Metal yüzeyinin aşındırıcı ortama maruz kaldıktan sonra yüzey morfolojisi taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile incelenmiş ve Optik Tansiyometre ile yüzey temas açıları (CA) ölçülmüştür. Sıcaklığın etkisi 298 K ile 338 K aralığında çalışılmıştır. Bazı termodinamik parametreler hesaplanmış ve tartışılmıştır. Hha'nın, 1,0 M HCl çözeltisinde yumuşak çelik, bakır ve pirinç korozyonunu önleyebildiği bulunmuştur. Bununla birlikte, inhibisyon etkinliği, sıcaklık arttıkça azalmıştır. Hha'nın inhibisyon etkisi; Hha ile metal yüzeyine fiziksel olarak adsorbe olan korozyon ürünlerinin metal yüzeyinde koruyucu bir film tabakası oluşturması ile açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of (E)-2-hydroxy-5-(2-benzylidene) aminobenzoic acid's (Hha) on the corrosion behaviour of mild steel, copper and brass was investigated in 1.0 M HCl solution. For this purpose, potentiodynamic polarization curves and electrochemical impedance spectroscopy (EIS) techniques were used. After exposed to corrosive the surface morphology of the metal was investigated by scanning electron microscopy (SEM) and the surface contact angles (CA) of the samples were measured by the optical tensiometer. The effect of temperature has also studied in the range from 298 K to 338 K. Some thermodynamic parameters were calculated and discussed. It was found that, Hha could inhibit the corrosion of steel, copper and brass in 1.0 M HCl solution. However, the inhibition efficiency decreased with increasing the temperature. The inhibition effect of Hha was explained by protective film layer between Hha and corrosion products which physically adsorbed on the metal surface.