Pektin-hidroksipropil metil selüloz (HPMC) taşıyıcı sistemlerin geliştirilmesi ve kolona taşınması
Development of pectin-hydroxypropyl methyl cellulose (HPMC) systems and delivering to the colon
  1. Tez No: 102757
  2. Yazar: TİMUÇİN UĞURLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MURAT TÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET Bu çalışmada baskı ile kaplama yöntemi kullanılarak, mesalamin (5- aminosalisilik asit, 5-ASA) çekirdek tabletleri pektin-hidroksipropil metil selüloz (HPMC) polimer karışımıyla kaplanmıştır. 5-ASA çekirdek tabletlerin hazırlanmasında kullanılan suda çözünmeyen bir maddedir. Mesalaminden yaş granülasyonla hazırlanan çekirdek tabletleri içeren baskı ile kaplı tabletlerde, mekanik dayanıklılığın pektin-HPMC polimer oranına bağlı olarak değiştiği bulunmuştur. Baskı ile kaplı tabletlerden etken madde serbestleşmesi üzerine, pektinrHPMC polimer oranının etkili olduğu, fakat pektin-HPMC polimer kaplama miktarı arttırıldığı zaman, bu artışın mesalamin serbestleşmesi üzerine etkili olmadığı saptanmıştır. Baskı ile kaplama esnasında mühre çapının sabit olması, kaplama hacminin yatay yönde değil dikey yönde artmasına neden olmaktadır. Bu olayın serbestleşmeyi etkilemediği görülmüştür. Hazırlanan tabletlerden mesalamin serbestleşme oranının, ortama eklenen pektinaz enzim aktivitesinden ve miktarından etkilendiği saptanmıştır. Pektinaz enzim aktivitesinin distile suda, pH 6.8 fosfat tamponuna oranla daha yüksek olduğu saptanmıştır. Pektinaz enziminin pektin-HPMC polimer kaplamasına optimum şekilde etki edebilmesi için polimer kaplamanın yeteri kadar hidrate olması gerektiği, bu olayın serbestleşme üzerine etkili olduğu saptanmıştır. Pektin-HPMC polimer karışımıyla kaplanmış tabletlerin hazırlanması sırasmda uygulanan basım kuvvetinin mesalamin serbestleşmesi üzerine etkili olmadığı bulunmuştur. Tabletlerin sulu ortamla temas etmesi sonucu çekirdek tablet etrafında bir hidrojel tabakası oluşmaktadır. Bu hidrojel tabakasının oluşması ise basım kuvvetinden etkilenmemektedir. Sonuç olarak, yüksek viskoziteye sahip polimerler kullanılarak baskı ile kaplama yöntemiyle ilaçların kolona özgül olarak taşınabilecekleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY DEVELOPMENT OF PECTIN -HYDROXYPROPYL METHYL CELLULOSE ( HPMC ) SYSTEMS AND DELIVERING TO THE COLON In this study, we used a compression coating method for colonic delivery. Using this method, mesalamine core tablets were coated with a pectin-HPMC mixture. It was found that crushing strength of compression coated tablets was dependent on pectin- HPMC polimer ratio, and also polymer ratio affected drug release during dissolution process. When HPMC amount in polymer mixture was increased, drug release and dissolution / erosion ratio was found to decrease. It was observed that the increase in polymer coat thickness did not affect dissolution / erosion profile becouse of constant die radius. During compression coating process, coating mass volume increase was on the axial direction but not in the lateral direction. Sice, all tablets acquire the same radial coat thickness, dissolution / erosion profiles are not affected. It was also observed that the absence and presence of pectinolytic enzymes in dissolution medium affects the dissolution / erosion ratio, depending on the amount and the activity of pectinolytic enzymes. Activities of pectinolytic enzyme showed different activities in water and pH 6.8 phosphate buffer. It was seen that the effectiveness of enzyme was better in distilled water. One important aspect in the use of pectinolytic enzyme was the hidration of polymer. For the optimum activity of enzyme, polymer system has to be hydrated well after that the enzyme is very effective on dissolution / erosion rate. Compression force on tablets was found not to affect the dissolution / erosion rates. Since pectin-HPMC are hydrophylic polymers, they take up water when placed in an aqueous medium and a barrier is formed around them. The function of this hydrogel layer around core tablet is not affected by compression force. As a coclusion the developed system seems to be suitable for colonic delivery of 5-ASA or any other drug. In vivo studies remain to be performed.