Binalarda energo-ekonomik sürdürülebilirlik ve verimlilik için bir karar verme algoritması: Türkiye'de örnek vaka incelemesi
A decision making algorithm for energo-economic sustainability and efficiency in buildings: A case study in Turkey
  1. Tez No: 538868
  2. Yazar: DERYA KIŞLA TEKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEVENT ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Tezin amacı, geleneksel yönteme alternatif olarak geliştirilen yenilikçi melez sistem ile ısı, soğu, elektrik, sıcak su gibi bina yüklerinin karşılarken geri ödeme süresi ve emisyon değerini minimize etmektir. Bu çerçevede; teknik, ekonomik ve çevresel parametreler incelenmiştir ve Excel tabanlı simülasyon programı oluşturulmuştur. Oluşturulan simülasyon programı ile son kullanıcının ihtiyaçları doğrultusunda binalarda sürdürülebilirlik ve enerji verimliliği sağlanması hedeflenmiştir. Çalışmanın teknik çıktıları, melez sistemi oluşturan güç dönüştürücülerinin kapasiteleri, melez sistemdeki elektrik ve doğalgaz tüketimleridir. Çalışmanın ekonomik çıktıları, toplam yatırım maliyeti, toplam işletme maliyeti, toplam maliyet ve geri ödeme süresidir. Çalışmanın çevresel çıktısı ise, yenilikçi yöntem ile elde edilen karbondioksit kazancıdır. Çalışmada, yenilikçi melez sistemde sürekli devrede olan birlikte ısı ve güç sisteminin bina yüklerini karşılamasındaki oran değişiminin geri ödeme süresi ve karbondioksit salımını azaltmadaki etkisi incelenmiştir. Çalışma kapsamında örnek olarak seçilen Eser Yeşil Bina' nın bina yükleri çalışmanın girdisi olarak kullanılmıştır. Çalışma sonucunda, Eser Yeşil Bina'nın geri ödeme süresi 4.1 yıl olarak bulunmuştur ve geliştirilen iki melez sistemden ilkinin geri ödeme süresi 4.9 yıl, ikinci melez sistemin geri ödeme süresi ise 3 yıldır. Melez sistemler ile önlenen karbondioksit senaryo-1 ve senaryo-2 için sırasıyla 492 kgCO2 ve 615 kgCO2'dir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this dissertation is to develop a model that may be instrumental in simulating the payback period and the CO2 emissions and determining their minimum values in buildings having hybrid while satisfying the HVAC and domestic hot water loads. Technical, economical and environmental variables were considered and an Excel based simulation program was established. The simulation program assists the user to seek, sustanable and efficient solution keeping in mind the needs of users. The technically iterative outputs of this study are optimal equipment capacities and their, electricity and natural gas consumptions. The program also reports economic outputs of the study are total investment cost, total operating cost, total cost and the payback period. The environmental report of the program is the reduction of carbon dioxide emissions. In perticular, in this thesis, the sensivity of economic and environmental results on the load share of the cogeneration unit were investigated. The calculation of building loads is not included in this study. Instead the existing building loads of Eser Green Office Building were used as an input in the case study. As a result of the study, the payback period of Eser Green Building was found as 4.1 years. The payback periods for two innovative design cases were 4.9 years and 3 years, respectively. The carbon dioxide prevented with hybrid systems are 492 kg CO2/h and 615 kg CO2/h for innovative first scenario and second scenario, respectively .