Toplum ruh sağlığı merkezine kayıtlı olan hastaların içselleştirilmiş damgalanma ve iyileşme düzeylerinin incelenmesi
Investigation of the levels of internalized stigma and recovery of patients registered in the community mental health centers
  1. Tez No: 538870
  2. Yazar: EDA ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL ASİ KARAKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Toplum Ruh Sağlığı Merkezine Kayıtlı Olan Hastaların İçselleştirilmiş Damgalanma ve İyileşme Düzeylerinin İncelenmesi Amaç: Araştırma, Toplum Ruh Sağlığı Merkezi'ne kayıtlı olan hastaların içselleştirilmiş damgalanma ve iyileşme düzeylerinin incelenmesi amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Araştırma tanımlayıcı niteliktedir. Araştırmanın evrenini Elazığ Toplum Ruh Sağlığı Merkezi'ne kayıtlı 457 psikiyatri hastası oluşturmaktadır. Örneklem hacmini belirlemek için ise priori (öncül) güç analizi yapılmıştır. Yapılan güç analizinde 0.05 anlamlılık düzeyinde %95 güven aralığında %80 güce ulaşmak için en az 85 bireye ulaşılması gerektiği belirlenmiştir. Fakat eldeki imkânlar göz önüne alınarak araştırma verileri, Elazığ Toplum Ruh Sağlığı Merkezi'nde 01.08.2018 – 07.09.2018 tarihleri arasında 230 hasta ile tamamlanmıştır. Çalışma tamamlandıktan sonra yapılan post hoc (deneysel) güç analizinde çalışmanın gücünün 0.99 olduğu belirlenmiştir. Bu değerler örneklem hacminin yeterli olduğuna işaret etmektedir. Verilerin toplanmasında“Sosyo-Demografik Bilgi Formu, Ruhsal Hastalıklarda İçselleştirilmiş Damgalanma Ölçeği (RHİDÖ) ve Maryland Ciddi Ruhsal Hastalığı Olan Bireylerin İyileşmelerini Değerlendirme Ölçeği (MİDÖ)”olmak üzere 3 adet form kullanıldı. Verilerin analizinde sayılar, yüzdelikler, en az ve en çok değerler ile ortalama ve standart sapmaların yanı sıra Cronbach alpha katsayısı, Pearson Korelasyon analizi kullanıldı. Bulgular: Araştırma bulgularına göre hastaların içselleştirilmiş damgalanma toplam puan ortalaması 69.29±12.53 olarak belirlendi. RHİDÖ'nin en fazla etkilenen alt boyutu kalıp yargıların onaylanması, en az etkilenen alt boyutu ise algılanan ayrımcılık olarak bulundu. MİDÖ toplam puan ortalaması ise 81.64±17.87olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Investigation of the Levels of Internalized Stigma and Recovery of Patients Registered in the Community Mental Health Centers Objective: This study aims to investigate the levels of internalized stigma and recovery of patients registered in the community mental health centers. Materials and Methods: The study is a descriptive type research. The study population consisted of 457 psychiatric patients registered in the Elazığ Community Mental Health Center in Turkey. In order to determine the sample size, a priori power analysis was performed. In the power analysis, it was determined that at least 85 individuals should be included to achieve an 80% power with 95% confidence interval at 0.05 level of significance. On the basis of the opportunities at hand, however, the research data were collected from 230 patients between August 1st, 2018 and September 7th, 2018 in the Elazığ Community Mental Health Center. In the post-hoc (experimental) power analysis performed after the study, the power of the study was found to be 0.99. These values indicate that the sample size is adequate. Three questionnaires were used for data collection:“Sociodemographic Information Form”,“Internalized Stigma of Mental Illness Scale (ISMI)”, and the“Maryland Assessment of Recovery in Serious Mental Illness (MARS)”In the analysis of the data, numbers, percentages, minimum and maximum values, mean and standard deviations, as well as Cronbach's alpha coefficient, and Pearson Correlation analysis were used. Results: According to the research findings, the mean internalized stigma total score was 69.29±12.53. The most affected sub-scale of the ISMI was found to be the endorsement of stereotypes, and the least affected sub-scale was the perceived discrimination. And, the mean total score of MARS was found to be 81.64±17.87.