Primer hipertansiyonlu hastalarda böbrek parankiminin ultrason elastografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of renal parenchyma by ultrasound elastography in patients with primary hypertension
- Tez No: 538881
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDÜRRAHİM DUSAK
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
 - Yıl: 2018
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Harran Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Bu çalışmada primer hipertansiyonlu hastalar ile sağlıklı gönüllülerin böbrek parankiminin elastisitelerini Shear-Wave Elastografi yöntemi ile değerlendirmeyi amaçladık. Gereç-yöntem: Çalışma prospektif bir vaka kontrol çalışması olarak planlandı. Harran Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi Radyoloji Kliniğine yönlendirilen Primer hipertansiyon tanılı hastalar ile sağlıklı gönüllüler dahil edildi. 61 hasta ve 62 sağlıklı gönüllüde her iki böbrek gri skala US ve SWE ile değerlendirildi. Böbrek orta polünde parankime region of interest (ROI) yerleştirilerek kPa cinsinden değerler elde edildi. Verilerin analizinde ortalama, standart sapma gibi merkezi ve yaygınlık ölçütlerinden, sayısal değişkenler arasındaki farklılıkların tespitinde Student t Testi ve kategorik verilerin analizinde Pearson Ki Kare testinden yararlanılmıştır. Bulgular: İki grup arasında cinsiyet ve yaş açısından farklılık saptanmadı (p>0,05). Her iki grupta böbrek uzunlukları ve ortalama parankim kalınlıkları normal sınırlarda olup gruplar arasında anlamlı farklılık saptanmamıştır (p>0,05). Hasta grubunda sağ böbrek parankim elasto değeri 4,42±1,00 kPA solda 4,50±0,90 kPA ölçüldü. Kontrol grubunda sağ böbrek parankim elasto değeri 3,82±0,97 kPA, solda 3,92±0,95 kPA olarak ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we aimed to evaluate the elasticity of renal parenchyma of patients with primary hypertension and healthy volunteers by using Shear-Wave Elastography method. Materials and Methods: The study was planned as a prospective case control study. Patients with primary hypertension and healthy volunteers who were referred to Harran University Education and Research Hospital Radiology Clinic were included. In 61 patients and 62 healthy volunteers, both kidneys were evaluated with gray scale US and SWE. In the central pole of the kidney, the region of interest (ROI) was inserted into the parenchyma and the values in kPa were obtained. In the analysis of the data, the mean and standard deviation such as central and prevalence criteria, Student t Test to determine the differences between the numerical variables and Pearson ChiSquare test were used in the analysis of categorical data. Results: There was no difference between the two groups in terms of gender and age (p> 0.05). Renal lengths and mean parenchymal thicknesses in both groups were within normal limits and no significant difference was found between the groups (p> 0.05). In the patient group, right renal parenchyma elasto value was measured 4.42 ± 0.90 kPA at 4.42 ± 1.00 kPA left. In the control group, right renal parenchymal elasto value was 3,82 ± 0,97 kPA and 3,92 ± 0,95 kPA in the left.