Non-alkolik karaciğer yağlanması ve homa indeks ilişkisinin retrospektif olarak araştırılması
Retrospective investigation of the relationship between non-alcoholic faty liver and homa index
  1. Tez No: 538882
  2. Yazar: ÖMER EMRE ÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYRULLAH YAZAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Giriş ve Amaç: Çalışmamızda non-alkolik karaciğer yağlanması tespit edilen hastalarda, insülin direnci Homa IR, (Homeostatic Model Assesment İnsülin Resistant) ve klinik biyokimyada rutinde kullanılan diğer karaciğer yağlanması parametreleri geriye dönük (retrospektif) olarak taranacaktır. Amacımız; giderek yaygınlaşan non-alkolik karaciğer yağlanmasının etiyolojisine ışık tutmak ve ilgili klinisyenlere yeni bakış açıları sunmaktır. Gereç ve Yöntem: Tez çalışmamız; 1.5.2015 ve 1.5.2016 tarihleri arasında, Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma hastanesinde non-alkolik karaciğer yağlanması tanısı konulan hastalara ait verilerin, geriye dönük taranması ile yapılmıştır. Çalışmada, radyoloji ve biyokimya kliniği HBYS verileri (otomasyon) ortaklaşa kullanılmıştır. Çalışmanın radyoloji ayağında, NAYKH (Non-alkolik yağlı karaciğer hastalığı) tanılı hastaların geriye dönük Doppler Usg sonuçlarının incelenmiş ve grade'lerine göre sınıflandırılmıştır. Çalışmanın biyokimya ayağında ise, Homa Indeks ve bununla ilgili olduğu düşünülen diğer test parametreleri HBYS üzerinden alınmıştır. Ayrıca, çalışmaya dâhil edilen tüm hastaların; yaş ve cinsiyetleri tespit edilmiştir. Bulgular: Çalışmada, dâhil edilme kriterlerimize uyan 870 hastanın sonuçları incelenmiştir. Non alkolik karaciğer yağlanması erkek hastalarda kadın hastalara göre daha fazla çıkmıştır. Bu duruma paralel olarak serum ALT, AST, ALP, GGT parametreleri de erkek hastalarda yüksek çıkmıştır. HOMA İndeksi çocuklarda erişkilerden yüksek çıkmıştır. HOMA İndeksi 2,5'in üzerinde olduğunda insülin direnci lehine bir bulgudur. Fakat yapılan bazı çalışmalar çocuklarda HOMA indeksi değerinin kesim değerini erişkinlerden daha yüksek olarak belirlenmiştir. Sonuç: Non alkolik karaciğer yağlanmasının belirgin olarak etkileyen parametrelerden cinsiyet, yaş ve HOMA indeksi öne çıkmaktadır. Bir birim HOMA indeksindeki artış karaciğer yağlanmasının evresini 1,35 kat arttırmaktadır. Erkek olmak karaciğer yağlanmasını yaklaşık 2 kat arttırmaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Non-alkolik karaciğer yağlanması,İnsülin Direnci, Hastane Bilgi Yönetimi Sistemi(HBYS), Homa İndeks,Çocuklarda Karaciğer Yağlanması
Özet (Çeviri)
SUMMARY INTRODUCTION AND PURPOSE: In our study, In patients with non-alcholic fatty liver, insulin resistance (Homa IR, Homeostatic Model Assesment Insulin Resistant) and routine liver parameters used in clinical biochemistry will be screened retrospectively. Our aim; to shed light on the etiology of increasingly extensive non-alcoholic liver fat, and to present new perspectives to the clinicians. MATERIALS AND METHODS: Our thesis study; The data of the patients diagnosed with non-alcoholic fatty liver in Sakarya University Education and Research Hospital between the period of 1.5.2015 and 1.5.2016 were retrospectively screened. In the study, radiology and biochemistry clinic HIMS data (Hospital Information Management System) was used jointly. In the radiology part of the study, retrospective Doppler Usg results of patients with NAFLD (Non-Alcoholic Fatty Liver Disease) were examined and classified according to their grade. In the part of biochemistry, Homa index and other related test were taken from HIMS. In addition, all patients' age and sex were determined included in the study. RESULT: In this study, the results of 870 patients who met our inclusion criteria were examined. Non-alcoholic fatty liver syndrome has been detected higher in male patients than female patients. In parallel with this situation, serum ALT, AST, ALP and GGT parameters were also higher in male patients. The HOMA Index was higher in children than in adults. When the HOMA index is above 2,5, it is a finding in favor of insulin resistance. However, some studies have shown that the HOMA index is higher in children than in adults. CONCLUSIONS: Sex, age and HOMA index are prominent parameters that significantly affect non-alcoholic fatty liver. The increase in 1 unit of HOMA index increased the stage of fatty liver by 1.35 fold. Being a man increases the fatty liver about 2 times. KEYWORDS: Hospital Information Management System, Non-Alcoholic Fatty Liver Disease, Homa Index, Insülin Resistance, NAFDL in the Children