Eşi doğum yapacak baba adaylarının stres, depresyon ve anksiyete durumlarının belirlenmesi
The determination of stress, depression and anxiety levels of expectant father
- Tez No: 538895
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERİDE YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Gebelik süresi, insanların kendini anneliğe ya da babalığa hazırladığı bir dönemdir. Dolayısıyla bu süreç, artan sorumluluklar nedeniyle bireylere çeşitli psikolojik engeller gelişebilir. Bu çalışma, eşi doğum yapacak baba adaylarının stres, depresyon ve anksiyete durumlarının belirlenmesi amacıyla planlanmış tanımlayıcı tipte bir araştırmadır. Araştırma, Gaziantep Özel NCR İnternational Hospital'da, 01.03.2017-31.10.2018 tarihleri arasında doğumhane servisinde yürütülmüştür. Gaziantep merkezindeki NCR hastanesine gelen gebelerin eşleri olup belirlenen tarihler arasında eşleri doğuma gelen ve sağlıklı iletişim kurulabilen, bilinen kronik ve psikiyatrik bir hastalığı olmayan eşi gebe olan ve araştırmaya katılmayı kabul eden baba adaylarından kriterlere uyan 157 baba adayı örnekleme alınmıştır. Veriler, araştırmacı tarafından düzenlenen“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“DASÖ (Depresyon Anksiyete ve Stres Ölçeği)”ve“Durumluk/Sürekli Kaygı Ölçeği”kullanılarak toplanmış uygun istatistiksel yöntemlerle bilgisayarda değerlendirilmiştir. Değerlendirmelere göre baba adaylarının DAS durumları incelendiğinde; baba adaylarının çoğunluğunda stres durumunun normal olduğu, yaklaşık 10'da 1'inin stresli olduğu, çoğunluğunun anksiyete olmadığı, bulunmuştur. Bulgular doğrultusunda, baba adaylarının %89.2'sinin stres durumunun normal seviyede olduğu, %10.7'sinin stresli olduğu, %75.2'sinde anksiyete olmadığı, %24.9'unda anksiyete olduğu, %82.2'sinde depresyon olmadığı, %17.9'unda depresyon olduğu saptanmıştı. Bu oranlara bakılarak baba adaylarının eş hamileliğinde belirli ruhsal semptomlar gösterdiği söylenebilmektedir. Stres olgusu arttıkça kaygı, depresyon ve ortalama oranın da sürekli arttığı gözlenmiştir. İstatiksel olarak da bunlar arasında önemli farklar vardır. Buradan hareketle söylenebilir ki, eşleri doğum yapacak baba adayları eşlerin yanında olmalıdır ve bu durum eşlerin daha iyi hissetmesini sağlar.
Özet (Çeviri)
This study is a descriptive study which is planned to determine the stress, depression and anxiety states of the candidates of father whose wife will give birth. The study is carried out in Gaziantep Private NCR international Hospital between 01.03.2017 and 30.10.2018 at the obstetrics service. The husbands of pregnant women arriving at the NCR hospital in the center of Gaziantep are known to have good communication skills and have no chronic and psychiatric disorders. A total of 157 father candidates whose wives are pregnant are accepted to participate for this study and they are taken as the subjects.The data are collected by using the Introductory Information Form,“DASÖ”Depression, Anxiety and Stress Scale and State / Trait Anxiety Scale which are arranged by the researcher and evaluated on the computer by appropriate statistical methods. According to the evaluations, when the DAS status of the father candidates are examined, it is found that majority of the father candidates' stress situation are normal. While about 1 in 10 is stressed, the majority are not stressful. According to the findings, while 89.2% of the father candidates have a normal level of stress, 10.7% are stressed. 75.2% have no anxiety, but, 24.9% have anxiety. On the Other hand, 82.2% have no depression, 17.9% have depression. İn accordance with these rates, it may be told that father candidates indicate symptoms in process of their wives pregnancy. When the average of stres increases it is observed that anxiety, depression and average continuous score increase and there is a statistically significant difference between them. The father candidates whose wives give birth are to be with their wives. It may help their wives to feel beter.