Üç endoservikal örnekleme yönteminin tanısal doku verimliliği açısından karşılaştırılması
  1. Tez No: 538896
  2. Yazar: HASAN SAĞDIÇ
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ALİ DOĞUKAN ANĞIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
AMAÇ: Endoservikal kürataj hastane yatışı verilmeden ayaktan tedavinin bir parçası olarak uygulanabilmekle birlikte hastada ağrı ve rahatsızlığa neden olabilen bir yöntemdir. Yapılan çalışmalarda endoservikal örnekleme yöntemlerinin etkinliği ve elde edilen materyalin yeterliliğinden ödün vermeden hasta konforunu ve memnuniyetini artırmak için daha az ağrıya neden olan teknikler araştırılmaktadır. Bizde bu prospektif randomize gözlemsel çalışmada Novak küret endoservikal fırça ve pipella ile elde edilen histolojik materyalin kalitesini ve işlem sırasındaki ağrı düzeylerini değerlendirmeyi amaçladık. MATERYAL METOD: Nisan 2018 Ağustos 2018 tarihleri arasında hastanemize başvuran ve endoservikal kanal küretaj (ECC) yapılacak olan hastalarda Novak küret, Endoservikal fırça ve Pipella kullanıldı. Hastalardan işlem sırasında hissetikleri ağrıyı puanlamaları istendi. Elde edilen histolojik materyal doku verimliliği açısından patolog tarafından puanlandı.ECC işlemi sırasında kullanılan cerrahi alet ile elde edilen histolojik materyalin kalitesi arasındaki korelasyon değerlendirildi.kullanılan cerrahi alet ile İşlem sırasında hastanın hissettiği ağrı kıyaslandı. BULGULAR: Çalışmaya dahil edilen 180 hastanın ortalama yaşı 41.9±8.78 yıl, ortalama paritesi 2.7±1.23, ortalama BMI'sı 30.9±3.11 sigara içme oranı %22 idi. Patolojik inceleme skoru ortalaması Novak küret için; 3±1.31, Endoservikal fırça için; 1.6±1.14, Pipella için; 1.6±1.13 idi. Visual ağrı skoru ortalaması Novak küret için; 3.7±1.21, Endoservikal fırça için; 3.1±1.18, Pipella için;3.0±1.02 idi. SONUÇ: Çalışmamız ECC'de kullanılan novak küret endoservikal fırça ve pipelladan işlem sırasında ağrıya en fazla neden olanını novak küret olarak saptamış; endoservikal fırça ve pipellanın ağrıya neden olma düzeyini ise novak küret'e göre daha az olmak kaydıyla kendi içerisinde benzer düzeyde saptamıştır. Bu üç cerrahi aletten endoservikal örneklemede tanısal doku verimliliği açısından öne çıkanının novak küret olduğu pipella ve endoservikal fırçanın bu açıdan benzer güce sahip olduğu gösterilmiştir. Sigara kullanımı ve BMI'nın patolojik inceleme skoruna etkisinin olmadığı bulunmuştur.Artan doğum sayısı ile birlikte yapılan endoservikal vi örneklemeyle elde edilen dokunun histolojik kalitesinin daha iyi olduğu gösterilmiştir
Özet (Çeviri)
AIM: Endocervical curettage is a method that can cause pain and discomfort in the patient although it can be applied as part of outpatient treatment without hospitalization. In the studies, the techniques that cause less pain to increase patient comfort and satisfaction without investigating the efficacy of endocervical sampling methods and the competence of the material obtained are investigated. In this prospective randomized observational study, we aimed to evaluate the quality of the histological material obtained by Novak curette endocervical brush and pipella and the pain levels during the procedure. MATERIAL and METHODS: Novak curette, Endocervical brush and Pipella were used in patients who were admitted to our hospital between April 2018 and August 2018 and endocervical canal curettage (ECC). Patients were asked to rate pain during the procedure. The histological material obtained was scored by the pathologist in terms of tissue efficiency. The correlation between the quality of the histological material obtained by the surgical instrument used during the ECC procedure was evaluated. RESULTS: The mean age of the patients included in the study was 41.9 ± 8.78 years, the mean parity was 2.7 ± 1.23, and the mean BMI was 30.9 ± 3.11 and the smoking rate was 22%. The mean of pathological examination score is for Novak curette; 3 ± 1.31, for endocervical brush; 1.6 ± 1.14 for Pipella; 1.6 ± 1.13. Visual pain score average for Novak curette; 3.7 ± 1.21 for endocervical brush; 3.1 ± 1.18 was 3.0 ± 1.02 for Pipella. CONCLUSION: Novak curette, which is used in ECC, has determined the most cause of pain during the process of endocervical brush and pipella as novak curette; and the level of pain caused by endocervical brushes and pipeles was found to be similar to that of novak kuret. It has been shown that pipella and endocervical brush which have novak curettage in terms of diagnostic tissue efficiency in endocervical sampling from these three surgical instruments has similar power in this respect. It has been found that smoking and BMI have no effect on pathological examination score.