Sezaryen ı̇le doğum yapan hastalarda anestezı̇ yöntemı̇nı̇n perı̇natolojı̇k sonuçları
  1. Tez No: 538898
  2. Yazar: YASEMİN REYHANCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ DOĞUKAN ANĞIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Amaç: Bu çalışmada amaç sezaryen uygulanacak gebelerde spinal anestezi ve genel anestezi uygulamalarının ve cerrahi sürenin APGAR skorları, kordon kan gazı parametreleri ve yenidoğan üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tıp Fakültesi Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'ne Mayıs 2018-Aralık 2018 tarihleri arasında başvuran ve sezaryen uygulanan 18-40 yaş arası 113 olgu araştırmaya dahil edilmiştir. Uygulanan anestezi tekniği göz önünde bulundurularak hastalar genel anestezi uygulananlar(grup 1, n=42) ve spinal anestezi uygulananlar(grup 2, n=71) olarak iki grupta toplanarak sonuçlar prospektif olarak incelenmiştir. İstatistiksel analizler için NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 programı kullanıldı. Bulgular: Olguların yaşları ortalama 30,28±5,51 yıldır. Grup 1 hastalarda 1. dakika APGAR skoru 7,98±0,56 olarak saptanırken; grup 2 hastalarda 8,10±0,42 olarak bulunmuştur. İki grup arasında anlamlı farklılık saptanmamıştır(p=0,267). Grup 2 olgularda 5. dakika APGAR skorları 9,01±0,21 bulunurken, grup 1 olguların 5. dakika APGAR skorları 8,86±0,35 olarak saptanmıştır. Grup 2 olguların 5. dakika APGAR skoru diğer gruba oranla istatistiksel olarak anlamlı ölçüde yüksek bulunmuştur(p=0,004). Yenidoğanın yoğun bakım ünitesine yatış ihtiyacı grup 1 olgularda %23.8 iken grup 2 olgularda %15,5 olarak saptanmıştır. Yoğun bakım ihtiyacı bakımından iki grup arasında anlamlı fark saptanmamıştır(p=0,272). Grup 1 olgularda anestezi verilmesi ile cilt kesisi arası geçen süre 4,26±2,56 dakika iken grup 2 olgularda bu süre 5,42±1,69 dakika olarak hesaplanmıştır. Grup 2 olgularda süre diğer gruba oranla anlamlı düzeyde yüksek saptanmıştır(p=0,011). Cerrahi kesiden sonra bebek çıkıncaya kadar(kordon klepmlendiği an) geçen süreler grup 1 olgularda 1,60±0,70 dakika ve grup 2 olgularda 1,89±0,87 dakika olarak hesaplanmıştır. İstatistiksel anlamlı farklılık gözlenmemiştir(p=0,082). Grup 2 olgularda anestezi verilmesi ile bebek çıkıncaya kadar geçen süre 7,31±2,00 dakika iken Grup 1 olgularda bu süre 5,86±2,84 olarak saptanmıştır. İstatistiksel olarak ix anlamlı düzeyde grup 2 hastalarda bu süre yüksek saptanmıştır (p=0,005). Her iki grupta da anestezi verilmesinden bebek çıkıncaya kadar geçen süre ile 1. ve 5. dakika APGAR ölçümleri arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmamıştır(p>0,05). Sonuç: Sonuç olarak sezaryen cerrahisinde kullanılan anestezi yöntemlerinin genel olarak benzer perinatolojik sonuçları olsa da spinal anestezi yöntemi genel anesteziye göre 5. Dakika APGAR skoru üzerine daha olumlu etki göstermektedir. Genel anestezi cerrahi süreleri anlamlı ölçüde kısaltsa da sürelerin perinatolojik sonuçlar üzerine etkisi kayda değer değildir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate the effects of spinal anesthesia and general anesthesia on operation time, APGAR scores and blood gas analysis of cord and newborn. Material and Method: 113 pregnants between ages of 18-40 years who were admitted to Health Science University Faculty of Medicine Kartal Dr. Lütfi Kırdar Education and Research Hospital Gynecology and Obstetric Clinic for elective cesarean section were included in this study. The cases were grouped as group 1(n=42) who were applied general anesthesia and group 2(n=71) who were applied spinal anesthesia. Results were collected prospectively. For statistical analysis, NCSS( Number Cruncher Statistical System) 2007 programme was used. Results: The mean age of the patients was 30.28 ± 5.51 years. The first minute APGAR score was revealed 7.98 ± 0.56 in Group 1 patients and 8,10 ± 0,42 in group 2 patients. No significant difference was found between the two groups (p = 0.267). The APGAR score at the 5th minute was revealed 9,01±0,21 in group 2 patients and 8.86 ± 0.35 in group 1 patients. The 5-minute APGAR score of the Group 2 cases was significantly higher than the other group (p = 0.004). The need for admission to the intensive care unit of the newborn was 23.8% in group 1 and 15.5% in group 2. No significant difference was found between the two groups in terms of intensive care needs (p = 0.272). In Group 1, the time from the begining of anesthesia to the skin incision was 4,26 ± 2,56 minutes and this time was calculated as 5,42 ± 1,69 minutes in group 2 cases. The duration from the begining of anesthesia to skin incision was significantly higher in group 2 than the other group (p = 0.011). The time from surgical incision to labor was 1.60 ± 0.70 minutes in group 1 and 1.89 ± 0.87 minutes in group 2. No statistically significant difference was observed (p = 0.082). In Group 2, the time from the begining of the anesthesia to labor was 7,31 ± 2,00 minutes and this time was 5,86 ± 2,84 in Group 1 cases. This time was significantly higher in group 2 patients (p = 0.005). In both groups, there xi was no statistically significant relationship between the time from the begining of anesthesia to labor and 1st and 5th minutes APGAR measurements (p> 0.05). Conclusion: Even though the perinatologic results of anesthesia technics which are performed in cesarean section were similar to each other, the effect of spinal anesthesia on 5-minute APGAR score are better than general anesthesia. Although the general anesthesia shortens the duration of cesarean section, this occasion has no significant effect on perinatologic results.