Preeklemptik insan plasentasındaki 20q TERRA ekspresyon seviyelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of 20q TERRA expression levels in preeclamptic human placenta
- Tez No: 538899
- Danışmanlar: PROF. DR. NECDET DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Histoloji ve Embriyoloji, Genetics, Histology and Embryology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Telomerik tekrarların, kromozom bütünlüğünün korunmasında ve onarım mekanizmalarında görev aldığı bilinmektedir. TERRA transkriptleri ise telomerik bölgelerin korunmasında görevlidir. Preeklampside telomer boyunun kısaldığı yapılan bazı çalışmalarda gösterilmiştir. Preeklampsideki bu telomer kısalmasının TERRA transkriptleri ile ilişkili olabileceğini düşündük ve“Preeklemptik insan plasentasında 20q TERRA ekspresyon seviyesi değişir”hipotezini kurduk. Bu doğrultuda preeklemptik insan plasentası ve sağlıklı insan plasentalarında 20q TERRA transkripsiyon seviyelerini inceledik. Yöntem: Preeklemptik insan plasentası (n=6) ve sağlıklı insan plasentası -kontrol- (n=6) olacak şekilde iki grup oluşturuldu. Örnekler, serum fizyolojik ile yıkandı. Her bir örnekten cDNA elde edilerek 20q TERRA transkriptlerinin seviyeleri kantitatif gerçek zamanlı polimarez zincir reaksiyonu (qRT-PCR) deneyi ile analiz edildi. Elde edilen veriler, GraphPad ile değerlendirildi. Aytıca her örnekten alınan doku örnekleri için rutin parafin takibi yapıldı. Mikrotom ile 5 μm kalınlığında kesitler alınarak hematoksilen&eozin boyaması yapıldı ve fotoğraflandı. Bulgular: Preeklampsi grubunda 20q TERRA ekspresyon seviyesi, mRNA düzeyinde kontrol plasentaya göre artış gösterdi. Histolojik gözlemlerde preeklemptik insan plasentasındaki trofoblastik tomurcuklar yoğun olarak gözlemlenmiştir. Sonuç: Preeklampsi grubunda TERRA ekspresyon seviyesi, kontrol grubuna göre artmıştır. Bu sonuçlar, preeklampside görülen telomer kısalmasının TERRA transkripsiyon seviyesinin artması sonucu olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Inrtoduction: Telomeric repeats are known to be responsible for chromosome integrity preservation and restoration mechanism. TERRA transcripts are responsible for the conservation of telomeric margins. In preeclampsia, in some studies, telomere length is found to be shortered longitudinally. We anticipated that this telomere shortening in preeclampsia may be associated with TERRA transcripts and we have hypothesized that“In preeclamptic human placenta 20q TERRA expression level may undergo variation”. In that ground, in preeclamptic human placenta and healthy human placenta we explored the 20q TERRA transcription levels. Material and Methods: Two cohorts were created corresponding to preeclamptic human placenta (n=6) and healthy human placenta-control- (n=6). Samples were immensed with serum physiologic. From each of the samples producing cDNA were transcription levels of 20q TERRA were analyzed via quantitative real time polymerase chain reaction (q RT-PCR) assay. The data investigated by GraphPad. From every sample for the obtawied tissue samples, routine paraffine follow-up was performed. The 5μm sections were cub by using microtome, hematoxylin&eozin staining was done and photographed. Result: In preeclampsia group, 20q TERRA expression level increased compared to the control placenta at mRNA level. Histological observations showed that trophoblastic buds in the preeclamptic human placenta were intensely observed. Conclusion: In preeclampsia cohort, TERRA expression level incrcased in comparison with healthy decreased control group. These results indicate that telomere shortening seen in preeclampsia may be the result of increased TERRA transcription level.