MEMS jiroskop için CMOS sürüş modu okuma devresi bloklarının tasarımı
Design of CMOS drive mode readout circuit blocks for MEMS gyroscope
  1. Tez No: 538920
  2. Yazar: YASER KARABULUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUFAN COŞKUN KARALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
MEMS yapıların tümleştirme işlemine uygun, kapladıkları alanların küçük, maliyetlerinin düşük ve üretim proseslerinin daha basit olması gibi birçok avantaja sahip olmalarından dolayı günümüzde çokça üzerinde çalışmalar ve üretimler yapılmaktadır. Dolayısıyla bu yapıların ürettiği işaretlerin tümleştirilmiş devrelerle işlenmesi gerekliliği de otomatik olarak ortaya çıkmaktadır. Halihazırda birçok yarıiletken firmasının üretmiş olduğu MEMS jiroskop ve okuma devresi yapıları bulunmaktadır. Bu tez çalışmasında MEMS jiroskop için sürüş modu okuma devresi CMOS 0.7 mikron teknolojisinde tasarlanmıştır. Tasarım, simülasyon, serim ve serim sonrası simülasyon için Synopsys programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
As MEMS structures have many advantages such as the integration, the areas they cover are small, the costs are low and the production processes are more simple ; a lot of studies and productions are being made today. Therefore, the processing requirement of the signals produced by these structures with integrated circuits automatically arises. Currently, there are MEMS gyroscopes and readout circuits produced by many semiconductor companies. In this thesis, drive mode readout circuit for MEMS gyroscope is designed in CMOS 0.7 micron technology. The Synopsys program was used for design, simulation, layout and post-layout simulation.