Design a community-power-based 100% renewable energy city
Topluluk enerjisinden yararlanarak %100 yenilenebilir enerjiyle çalışacak bir kentin tasarımı
- Tez No: 538921
- Danışmanlar: PROF. DR. TANAY SIDKI UYAR, DR. EGEMEN SULUKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
İklim değişikliğinin oluşturduğu tehdit ile sonucunda, birçok kişi temiz enerjiye dayalı sürdürülebilir enerji sistemlerine geçişi savunuyor. Kamunun sahiplenmesi ve yenilenebilir enerji kaynaklarını tam anlamıyla anlamak başarılı bir enerji geçişi için anahtar faktörlerdir. Son yirmi yılda yenilenebilir enerjinin gelişimi hakkında kazanılan deneyim gösteriyor ki, ticari firmalar tarafından yönetilen büyük çaplı projeler kimi zaman eleştirilmekte. Bu eleştiri avantajların yeterince yaygınlaştırılmamasından ve usul bakımından oluşan adaletsizliklerden dolayı meydana gelmekte. Bunlardan dolayı, yenilenebilir enerjiye geçişte topluluk enerjisi yaklaşımı son zamanlarda önem kazanmaktadır. Bu dönüşümü başarmak için, bazı soruların irdelenmesi gerekmekte. Bu sorulardan bazıları, sürece kimlerin katılacağı, maliyetin ve kazançların nasıl adaletli bir şekilde dağıtılacağı ve hangi seviyede enerji projelerinin tasarlanacağıdır. Bu çalışmanın ana hedefi, bahsi geçen sorular ışığında %100 yenilenebilir enerji ve minimum karbon salımı yapan bir kentin tasarımı tanıtmak ve yapmaktır. Bu kent sistemi %100 yenilenebilir enerjiye ulaşmak için akıllı mikro şebekeleri içermektedir. Bu amaçla, talepler, tasisler ve kentin doğal şartları tanımlanacaktır. Senaryolarda, tüketim ve sera gazı emisyonlarını gerçek senaryodaki gerçek senaryo ile karşılaştırdık. Bu nedenle, bunların fizibilitesi ve sonuçları üzerinde çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
In light of the threat posed by climate change, many are advocating a rapid transition to a sustainable energy system relying completely on clean energy. Public acceptance and perception of renewable energy sources are key factors for successfully accomplishing an energy transition. The experience of the last two decades of renewable energy (RE) deployment has demonstrated that large-scale projects led by commercial companies have sometimes been criticized for the way the benefits are distributed and for the lack of fairness in procedural development. As a result, a community-based approach to RE generation has recently gained in importance. To achieve this transition, however, a number of questions need to be addressed. Some of them include whom to involve, how to distribute the costs and benefits in a fair way and on what scale energy supply systems should be designed. Regarding the aforementioned conditions, the main aim of this study is to introduce and design a 100% renewable energy based system, which is a self-sufficient city that runs on 100% renewable energy with minimum carbon emission. This system contains smart micro grid by the community's power to enhance a 100% renewable energy city. For this purpose, we will determine the demands, facilities and natural condition in Isfahan-Iran. In the alternative scenarios, energy consumption and greenhouse gas emissions with the actual scenario in the reality have been compared. Therefore, the feasibility and consequences of them will be studied.