Endüstride artırılmış gerçeklik uygulamalarıve insan-bilgisayar etkileşimi perspektifindendeğerlendirilmesi
Augmented reality applications in industry and theirevaluation from human-computer interactionperspective
- Tez No: 538944
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPASLAN FIĞLALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bilişim teknolojilerinin hızlı gelişimiyle birlikte ortaya çıkan yeni teknolojiler, yaşam tarzlarımızı ve iş yapma yöntemlerimizi değiştirmektedirler. Bu teknolojilerden birisi olan akıllı gözlükler, Endüstri 4.0'ın bileşenlerinden olan Artırılmış Gerçeklik (AG) uygulamaları için mükemmel bir ortam sunmaları nedeniyle yakın gelecekte hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olacaktır. Halihazırda endüstri kuruluşlarında AG teknolojisinden yararlanılarak iş süreçlerinin daha verimli hale getirilmesi üzerine çalışılmaktadır ve bakım, onarım, montaj, süreç izleme, uzaktan etkileşim, vb. alanlarda geliştirilmiş AG uygulamaları bulunmaktadır. Ancak yeni ortaya çıkan her teknoloji gibi AG teknolojisi de aşılması gereken birtakım problemleri beraberinde getirmiştir. AG teknolojilerinin insanlarla olan etkileşimlerinin iyileştirilmesi gerekliliği söz konusu problemlerden birisidir. Bu nedenle çalışmada öncelikle AG teknolojilerinin endüstriyel uygulamaları konusunda yapılmış İnsan-Bilgisayar Etkileşimi (İBE) araştırmaları incelenmiş; literatürde yer alan araştırmalardan faydalanılarak bu çalışmada geliştirilecek AG uygulamasının değerlendirilmesi için sezgisel kriterler önerilmiştir. Montaj ve bakım süreçlerine olan benzerliği ve kullanıcı testleri için yeterince gönüllü katılımcıya ulaşılabilmesi gibi avantajları nedeniyle masaüstü bilgisayar donanım bileşenlerinin montaj süreci AG uygulaması haline getirilmiş ve geliştirilen uygulama İBE değerlendirme yöntemleri ile test edilmiştir. Akıllı gözlük üzerinde çalışacak şekilde geliştirilen uygulamanın öncelikle uzmanlar tarafından değerlendirilmesi sağlanmış ve uzmanların önerileri dikkate alınarak AG uygulaması iyileştirilmiştir. Akabinde kullanıcı testleri ile tekrar kullanılabilirlik problemleri tespit edilmiş; akıllı gözlükler üzerinde çalışacak AG uygulamaları için geliştirilen sezgisel kriterler güncellenmiştir. Ayrıca deneyimli ve deneyimsiz kullanıcı gruplarıyla yapılan deneyler sonucunda, akıllı gözlük üzerinde çalışan AG uygulamasını kullanan deneyimsiz katılımcıların başarı oranının deneyimli katılımcılara çok yakın olduğu görülmüştür. Ancak, AG uygulamalarından üst düzeyde fayda sağlanabilmesi için İBE disiplininden uygulamalarının geliştirilmesi sürecinde yararlanılması gerektiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
New technologies emerging due to the rapid development of information technologies change our ways of doing business and our life. Smart glasses, which is one of emerging technologies, will become an indispensable part of our lives in the near future since they provide the perfect medium for Augmented Reality (AR) applications, which are one of the components of the Industry 4.0. Currently; there is work going on in industrial establishments for making the business processes more efficient by using the AR technology and there are AR applications developed in the fields of maintenance, repair, assembly, process monitoring, remote interaction, etc... However, as with any emerging technology, AR technology has brought along some problems that need to be overcome. The necessity of improving AR technologies' interactions with people is one of these prevailing problems. Therefore, primarily the research conducted on Human-Computer Interaction (HCI) on the industrial applications of AR technologies was examined in the study; then by utilizing the research in the literature, the intuitive criteria to evaluate the AR application that will be developed in this study were proposed. The assembly process of desktop computer hardware components was developed as an AR application due to the advantages such as its similarity to assembly and maintenance processes as well as having access to adequate number of voluntary users for testing and the developed application was tested with HCI evaluation methods. The application, which was developed to work on the smart glasses, was first evaluated by the experts and then the AR application was improved considering the recommendations of the experts. Afterwards, reusability problems were detected with user tests; and then the heuristic criteria developed for AR applications working on smart glasses, have been updated. In addition; as a result of the experiments conducted on experienced and inexperienced user groups, it was determined that the success rate of the inexperienced participants using AR applications was very close to that of the experienced participants. However, it was determined that the HCI discipline should be utilized during the process of application development in order to get maximum efficacy from AR applications.