Magnezyum-kalay esaslı magnezyum alaşımlarının döküm ve ekstrüzyon sonrası özelliklerinin incelenmesi
Investigation of Mg-Sn based magnesium alloys properties after casting and extrusion
  1. Tez No: 538949
  2. Yazar: ABDULREZZAK ERDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS TÜREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, saf magnezyuma farklı oranlarda sırası ile %3, %6, %9, Sn alaşım elementleri ilave edilerek döküm ve ekstrüzyon sonrası mikroyapı, çekme dayanımı ve sertlik testi incelemeleri yapılmıştır. Sn elementi ve ilave malzemelerin ergitilmesi kontrollü argon (Ar) gaz atmosferi altında yapılmıştır. Üretilen alaşımlara 400 °C' de 24 saat boyunca homojenleştirme tavlaması uygulanmış daha sonra hidrolik pres altında 16:1 ekstrüzyon oranında, 0,3 mm/s hızında ve 350 °C sıcaklıkta ekstrüzyon uygulanmıştır. Daha sonra döküm, homojen ve ekstrüzyon sonrası numunelerin mikroyapı incelemeleri yapılmıştır. Mikroyapı incelemeleri, döküm halinde alaşımlama miktarı arttıkça birincil α-Mg tane boyutunun azaldığını ve ikincil fazların hacim oranının önemli ölçüde arttığını göstermiştir. Homojenleştirme sonrası α-Mg tane boyutu bir miktar artmış ve ikincil faz oranları ciddi miktarda azalmıştır. Ekstrüzyon sonrası bütün alaşımlarda dinamik yeniden kristalleşme mekanizması ile tane boyutları döküm numunelerine göre incelmiştir. Mekanik testler sonucunda, döküm numunelerinde artan alaşım elementi ilavesi ile çekme dayanımında ve akma gerilmesinde bir artış gözlenmesine rağmen, % uzama değerlerinde Mg-3Sn ve Mg-6Sn aynı kalırken Mg-9Sn'nin uzama değerinin düştüğü gözlenmiştir. Bu ilavelerin üzerinde maksimum çekme gerilmesi Mg-9Sn alaşımında, maksimum çekme ve % uzama değerleri ise Mg-6Sn alaşımında görülmüştür. Ekstrüzyon sonrası mekanik özellikler döküm hallerine kıyasla artış göstermiştir. Ekstrüzyon yapılan numunelerin çekme sonuçları incelendiğinde ise döküm numunelerine kıyasla ciddi bir şekilde çekme dayanımında, akma mukavemetinde ve % uzama miktarlarında artış olduğu gözlemlenmiştir. Maksimum çekme gerilmesi yine Mg-9Sn alaşımında, maksimum % uzama değerleri ise Mg-6Sn alaşımında görülmüştür. Sertlik sonuçlarını ele alırsak kalay miktarının artması ile malzemede sertlik miktarının doğru orantılı bir şekilde arttığını görmekteyiz. Ayrıca döküm numunelerine kıyasla ekstrüzyon numuneleri sertlik değerleri, numunelerin kalay miktarı arttıkça sertlik değerlerinin de arttığı sonucunu ortaya çıkarmıştır. Bu verilerle tez kapsamında yapılan alaşımlama ile döküm ve ekstrüzyon işlemlerinde, ekstrüzyon yapılan alaşımlı malzemenin normal döküm malzemesine kıyasla özelliklerinin daha iyi olduğunu görmekteyiz. Anahtar Sözcükler : Magnezyum alaşımları, kalay, mikroyapı, mekanik özellikler, ekstrüzyon
Özet (Çeviri)
In this study, microstructure, tensile strength and hardness test were made by adding 3%, 6%, 9% Sn alloying elements in different proportions to pure magnesium. The melting of the Sn element and additional materials was carried out under the controlled argon (Ar) gas atmosphere. Homogenization annealing was applied to the produced alloys at 400 °C for 24 hours and then extruded at a pressure of 16: 1 at a pressure of 0.3 mm/s and at a temperature of 350 °C under hydraulic press. Then, microstructure investigations of the samples were made after casting, homogenous and extrusion. The microstructural investigations showed that as the amount of alloying in the cast increased, the primary α-Mg grain size decreased and the volume ratio of the secondary phases increased significantly. After homogenization, the α-Mg grain size increased slightly and the secondary phase ratios were significantly reduced. After extrusion, in all the alloys, the particle size of the grain was reduced by dynamic recrystallisation mechanism. The recrystallization rate increased as the alloying amount and extrusion temperature increased. As a result of mechanical tests, it has been observed that, while increasing the tensile strength and yield stress with the addition of the increased alloying element in the casting samples, the Mg-3Sn and Mg-6Sn remain the same while the elongation value of Mg-9Sn decreases with the% elongation values. The maximum tensile stress on these additions was found in Mg-9Sn alloy, and the maximum tensile and% elongation values were seen in Mg-6Sn. Mechanical properties after extrusion increased compared to casting conditions. When the extrusion results of the extruded samples were examined, it was observed that the tensile strength, the yield strength and the% elongation amounts increased significantly compared to the casting samples. The maximum tensile stress was again observed in the Mg-9Sn alloy and the maximum% elongation values in Mg-6Sn.If we consider the hardness results, we can see that the amount of tin increases in proportion to the amount of hardness in the material. In addition, the hardness values of the extrusion samples as compared to the casting samples result in an increase in the hardness values of the samples as the amount of tin increases. With these data, we see that the extruded alloyed material has better properties compared to the normal casting material in alloying and casting and extrusion processes.With these data, we see that the extruded alloyed material has better properties compared to the normal casting material in alloying and casting and extrusion processes. Key Word : Magnesium alloys, tin, microstructure, mechanical properties, extrusion