Adana ili soğan ekiliş alanlarında zararlı olan türler ile bunların parazitoit ve predatörlerinin saptanması
Determination of the parasitoids and predators of the types of harmony in the field of Adana
- Tez No: 538951
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET RİFAT ULUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma 2017-2018 yıllarında Adana ili soğan ekim alanlarında zararlı türler ile bunların parazitoit ve predatörlerinin saptaması amacıyla yapılmıştır. Ayrıca soğanda, özelde Thrips tabaci Lindeman ve genelde diğer thrips türlerinin popülasyon gelişmesi Adana'nın üç farklı yöresinde Ekim 2017- Mayıs 2018 tarihleri arasında çalışılmıştır. Periyodik olmayan arazi çıkışları sörvey amaçlı yapılmış olup, periyodik çıkışlar ise soğanda zararlı thripslerin popülasyon gelişmesini takip etmek amacıyla Adana ilinin üç farklı yöresinde [(Sarıçam, Yüreğir (Misis), Karataş)] yapılmıştır. Çalışma sonucunda 4 takıma bağlı 9 familyadan 18 tür belirlenmiş olup; bu türler içerisinde soğanda en çok zarar yapan türlerin; Eobania vermiculata Müller, Thrips tabaci Lindeman ve Frankliniella occidentalis Pergande olduğu belirlenmiştir. Saptanan yararlı türler 4 takıma bağlı 6 familyadan olup, bunlardan; Aeolothrips collaris Priesner, A. fasciatus L., Aeolothrips ericae Bagnall, Orius niger Wolff ve Coccinella septempunctata L. olmak üzre 5 predatör türün teşhisi yapılmıştır. Adana ili soğan ekiliş alanlarında en yaygın thrips türleri de tespit edilmiş olup, bu türler arasında Thrips tabaci % 81 ile ilk sırayı aldığı, bunu %18 ile Frankliniella occidentalis'in izlediği, diğer türlerin ise ancak %1'lik bir oranda olduğu tespit edilmiştir. Thripslerin popülasyon yoğunluğu 3 soğan ekiliş alanında da yüksek bulunmuştur. Bu zararlıların soğan alanlarında yüksek yoğunlukta bulunmalarının nedeni gerek kışlama ve gerekse beslenme amacıyla soğan yapraklarının arasına gelmeleri şeklinde yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in order to determine the species that have been damaged on onion cultivation areas and their parasitoids and predators in Adana province in 2017-2018. In addition, the population development has been studied in particular Thrips tabaci and other thrips species in three different regions of Adana on onion between October 2017- May 2018. Periodic exits and periodic exits were made for surveys were carried out in three different regions [(Sarıçam, Yüreğir (Misis)], Karataş) in order to follow the population development of the harmful thrips on onion. As a result of the study, 18 species were identified from 9 families belonging to 4 orders; in these species were; Eobania vermiculata Müller, Thrips tabaci Lindeman, Frankliniella occidentalis Pergande. The parasitoids and predators identified from 6 families of 4 orders, of which 5 species have been identified; Aeolothrips collaris Priesner, A. fasciatus L., A. ericae Bagnall, Coccinella septempunctata L., and Orius niger Wolff. Also during the study; the most common species of thrips in onions were also identified, with 81% of Thrips tabaci and 18% of Frankliniella occidentalis with high populations, while other species were only 1%. In the study conducted to determine the population density of thrips. It was determined that the difference in the density of thrips in 3 onion sowing area that were followed periodically was statistically insignificant.