Miyokard canlılığı ve plazma nt-probnp düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between myocardial viability and plasma nt-probnp levels
  1. Tez No: 538962
  2. Yazar: KUDRET KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ GÜZELSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Kardiyoloji Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Giriş Miyokard enfarktüsü sonrasında enfarkt bölgesindeki rezidü miyokard canlılığını gösteren herhangi bir biyokimyasal parametre bulunmamaktadır. Çalışmamızda miyokard enfarktüsü sonrası dönemde serum NT-proBNP seviyeleri ile miyokard canlılığı arasındaki ilişkiyi araştırdık. Metod Çalışmaya miyokard enfarktüsü geçiren ve sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonu %45'in altında olan hastalar alındı. Egzersiz ya da farmakolojik miyokard perfüzyon sintigrafisi yapılarak enfarktüs bölgesinde canlılık araştırıldı. Sol ventrikül toplam 19 segmente bölünerek ilgili nekrotik ve canlı bölgelerin alanı hesaplandı. Serum NT-proBNP ölçümü için tüm hastalardan işlem sabahı kan örnekleri alındı. Bulgular Çalışmaya toplam 60 hasta alındı (10 kadın, 50 erkek, ortalama yaş 62±9 yıl). Hastaların 48'i (%80) egzersiz yaptı. Ortalama egzersiz süresi 7,1±2,3 dakika idi. Enfarkt alanı 16 hastada anterior, 25 hastada inferior ve 19 hastada ise her iki bölgedeydi. Hastaların ortalama sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonu 36±8 olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Objectives There is no biochemical marker that indicates myocardial viability in the late phase after myocardial infarction. The aim of our study was to identify whether plasma NT-proBNP levels indicate the presence of viable myocardium after myocardial infarction Methods Patients with myocardial infarction and left ventricular ejection fraction less than 45% were included in the study. Exercise or pharmacological myocardial perfusion scintigraphy was performed to investigate viability in the infarction region. The left ventricle was divided into 19 segments where the necrotic area and viable myocardium within it was measured. Blood samples for NT-proBNP measurement were obtained from all patients on the same day scintigraphy performed. Results A total of 60 patients were included in the study (10 females, 50 males, mean age 62 ± 9 years). 48 (80%) patients underwent exercise scintigraphy. The mean exercise time was 7.1 ± 2.3 minutes. The infarct area was located in anterior segments in 16 patients, inferior in 25, and in both locations in 19 patients. The mean left ventricular ejection fraction was 36 ± 8%.