Koroner kronik total oklüzyon saptanan hastalarda aterojenik indeksin kollateral gelişimi üzerine olan etkisi
The effect of atherogenic index on collateral development in patients with coronary chronic total occlusion
- Tez No: 579627
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ZİHNİ BİLİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Giriş ve Amaç: Koroner arterlerin kronik total oklüzyonu (KTO), damar lümeninin en az 3 ay boyunca tamamen tıkanması olarak tanımlanır. Koroner kollateral dolaşım (KKD) normal kalpte bulunan ve kan akımını bozan kritik bir darlık veya total tıkanma oluştuğunda, lezyonun distalinde kalan miyokart dokusunun perfüzyonunu ve canlılığını korumak için iskemik miyokart dokusuna kan akışını sağlamak amacı ile, aynı koroner arterin bölümleri arasında veya farklı koroner arterler arasında kronik, uyum sağlayıcı bir cevap olarak oluşan vasküler yapılar olarak tanımlanabilir. Birtakım kardiyovasküler risk faktörlerinin koroner kollateral dolaşımının gelişiminde olumsuz rol oynadığı gösterilmiş olsa da, yeterli bir kollateral ağı oluşması açısından, hastalar arasında neden farklılıklar olduğu konusu halen netlik kazanmamıştır. Bu çalışmamızda kollateral gelişimi üzerine etkili faktörlerden biri olan aterojenik plazma indeksi (AİP) ile koroner kollateral dolaşım (KKD) gelişimi arasındaki iliskiyi göstermeyi hedefledik. Gereç ve Yöntem: Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp Hastanesi kardiyoloji kliniğinde 03/2014-11/2018 tarihleri arasında gerçekleştirilen koroner anjiografi serisinde, hastaların verileri retrospektif olarak tarandı. En az bir koroner arterinde kronik total oklüzyon (%100 darlık olması) saptanan hastaların hastane kayıtları incelendi. Çalışma kriterlerine uyan 451 hastanın koroner anjiyografi öncesi; trigliserid düzeyleri, HDL düzeyleri, trigliserid / HDL oranları ve aterojenik plazma indekslerine bakıldı. Kollateral dolaşım ise Rentrop kollateral sınıflamasına göre değerlendirildi. Rentrop grade 0 ve 1 olanlar zayıf kollateral, grade 2 ve 3 olanlar iyi kollateral şeklinde gruplandırıldı. Hastaların rutin bakılan kan tetkikleri, klinik risk faktörleri, koroner kollateral dolaşım sınıfı ve aterojenik plazma indeksleri ile birlikte dökümante edildi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Chronic total occlusion (CTO) in coronary arteries is defined as the total blockage of the vascular lumen for at least 3 months. Coronary collateral circulation (CCC) may be defined as a natural feature of the heart consisting of vascular structures that develop between different segments of the same coronary artery or between separate coronary arteries as a chronic adaptive response to allow blood supply to the ischemic myocardium in order to maintain perfusion and viability of the myocardial tissue at the distal portion of a lesion in the presence of total occlusion or critical stenosis disrupting normal blood flow. While a series of cardiovascular risk factors have been shown to play negative roles in the development of coronary collateral circulation, the reasons of differences noted in formation of an adequate collateral network across patients remain unclear. The present study aims to demonstrate the correlation between CCC and atherogenic plasma index (AİP), one of the factors associated with the formation of collateral vessels. Materials and Method: Data were retrospectively screened through a series of coronary angiography procedures performed at Dicle University Faculty of Medicine Heart Hospital, Cardiology Clinic during 03/2014-11/2018. Hospital records of patients with chronic total occlusion (100% stenosis) in at least one coronary artery were evaluated. Triglycerides, HDL level, triglyceride/HDL ratio and atherogenic plasma index before coronary angiography were assessed for the 451 patients who met the study criteria. Collateral circulation was evaluated according to the Rentrop collateral classification. Those with Rentrop grade 0 and 1 were stratified as 'weak collateral' while grade 2 and 3 were stratified as 'good collateral' circulation. Routine blood tests, clinical risk factors and coronary collateral circulation classification of the patients were documented together with their atherogenic plasma indexes.