Nanomodifiyeli kardiyopleji solüsyonunun miyokard korunmasındaki etkisinin gözlenmesi
Observation of the effect of nanomodified cardioplegia solution on myocardial protection
- Tez No: 588645
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM VARGEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Kardiyoloji, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Biochemistry, Cardiology, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji ve Nanotıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tez çalışmasında, Poli (2-hidroksietil metakrilat) (PHEMA) ve Poli (2-hidroksietil metakrilat)-N-metakriloil-(L)-histidin metil ester (PHEMAH) nanopartiküller ile modifiye edilmiş kardiyopleji solüsyonlarının miyokard koruması üzerindeki etkisi invitro olarak incelenmiştir. Sentezlenen nanopartiküllerin karakterizasyonu için zeta boyut analizi, taramalı elektron mikroskobu (SEM), Fourier Transform İnfrared Spektroskopisi (FTIR), şişme deneyi ve yüzey alanı ölçümleri yapılmıştır. PHEMAH nanopartiküllerin L-histidin adsorpsiyon davranışı nanopartikül ve L-histidin arasındaki etkileşimler incelenerek açıklanmıştır. Farklı tampon çözeltilerin, başlangıç L-histidin derişiminin, adsorpsiyon süresinin ve sıcaklığın L-histidin adsorpsiyonuna etkisi incelenmiştir. En yüksek adsorpsiyon kapasitesine MES tamponunda, 1,5 mg/ml L-histidin başlangıç derişiminde ve 45 dakikalık adsorpsiyon süresinde ulaşılmıştır. En yüksek adsorpsiyon kapasitesi 251,2 mg/g'dır. Farklı derişimlerde nanopartikül içeren, farklı hacimlerdeki Histidin, Triptofan, Ketoglutarat (HTK) solüsyonuna ait örneklerin, 3-[4,5-dimetil-2- tiazolil]-2,5-difenil tetrazolyum bromid (MTT) Testi ile in-vitro etkileri karşılaştırılmıştır. HUVEC (İnsan Umblikal Ven Endotel Hücreleri) hücre hattında miyokard korunmasındaki rolleri için gruplar arası başarı durumları ortaya konulmuştur. PHEMA ve PHEMAH nanopartiküller ile modifiye edilmiş kardiyopleji solüsyonunun HTK'ye göre daha az hacimde daha iyi hücre canlılığı yüzdesi sağladığı ve miyokard korumasını destekleyebileceği yönünde üstün bir potansiyel taşıdığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the effects of cardioplegia solutions modified with Poly (2- hydroxyethyl methacrylate) (PHEMA) and Poly (2-hydroxyethyl methacrylate) - Nmethacryloyl-L-histidine methyl ester (PHEMAH) nanoparticles on myocardial protection was investigated in-vitro. To characterization the synthesized nanoparticles; zeta size analysis, scanning electron microscopy (SEM), Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FT-IR), swelling experiments and surface area measurements were performed. Adsorption behaviors of PHEMAH nanoparticles were explained by investigating the interactions between nanoparticles and L-histidine. Effects of adsorption of L-histidine; different buffer solutions, initial concentration of L-histidine, adsorption time and temperature were investigated. The maximum adsorption capacity was reached at Tris buffer, at 1.5 mg/mL initial concentration of L-histidine and at 45 minute adsorption time. The maximum adsorption capacity was found as 251.2 mg/g. Effects of Histidine, Tryptophan, Ketoglutarate (HTK) solutions in different volumes containing different nanoparticle consantrations were compared with 3- [4,5-dimethyl-2-thiazolyl] - 2,5-diphenyl tetrazolium bromide (MTT) test in-vitro. Success between groups was demonstrated for the role of myocardial protection in the HUVEC cell line. This study showed that cardioplegia solution which was modified with PHEMA and PHEMAH nanoparticles provided better cell viability percentage at a lower volume as compared to HTK and has a potential to support myocardial protection.