Lean production system: Analysis of a transplant in Turkish automotive sector
  1. Tez No: 53899
  2. Yazar: ÇAĞATAY TURAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. EYÜP İLYASOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
oz İlk kez Japon üreticileri tarafından - özellikle otomobil üreticileri - uygulanan yalın üretim sistemi temelde sürekli maliyet indirimi, kesintisiz üretim akışı, gereksiz sarfiyatların elenmesi ve sürekli üretim proseslerinin geliştirilerek ürün ve proses kalitesinin artırılmasına dayanmaktadır. Sistem aynı zamanda fabrikaların yan sanayinin organizasyonunu da kapsamaktadır. Amaç yan sanayiden başlayarak montaj hattına kadar kesintisiz üretim akışını sağlamaktır. Yalın üretim sistemi yalnız Japon üreticilerin uygulayabileceği bir sistem değildir. Sistemin başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere Dünya'nın diğer bölgelerinde de uygulanması sistemin Japonya dışmda da basan ile uygulanabilir olduğunun bir göstergesidir. Gerek Japon gerekse diğer ülkelerin otomobil üreticileri sistemi uygularken içinde bulundukları bölgenin yerel şartlarına adapte etmişlerdir. Bu adaptasyon seviyesi şirketten şirkete ve ülkeden ülkeye değişmektedir. Özellikle işgücü organizasyonu ve yan sanayi ile ilişkiler konusunda Japonya' daki fabrikalardan farklılıklar görülmektedir. Yalfiı üretim sistemi uygulanması çalışmaları Türkiye'de 1990'lar da başlanmıştır. Bu yıllarda Türk otomotiv sanayicileri yalm üretim sisteminin özelliklerine uygun olarak fabrikalarını re organize etmeye başlamışlardır. Türkiye'de üretilen ilk Japon otomobil markası Toyota Corolla'dır. Toyota Corolla' lar, Toyota Motor Corporation, Mitsui Corporation ve Sabancı Holding AŞ. ortaklığında kurulan“Toyotasa AŞ.”tarafından üretilmektedirler. Toyotasa Türkiye'de yalın üretim sistemini en üst seviyede uygulamaktadır. Toyotasa sistemi Türkiye'nin yerel şartlarına göre belli bir ölçüde adapte ederek uygulamaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Lean production system was originally applied by the Japanese producers - especially by the automobile producers. Philosophy of the system is the continuous cost reduction through the elimination of all kind of wastes and the quality enhancement through the continuous improvement of the production processes. The scope of the lean production system also covers the organization of the suppliers of the plant. The objective is to reach smooth flow of the production originating from the suppliers to the final assembly. Lean production system is not a pure Japanese invention. The diffusion of the system, especially in USA and then in the rest of the world, is the best evidence of the applicability of the lean production system out of Japan. The Japanese automotive plants and some non- Japanese car-producers adapted the lean production system to their own environment. The adaptation level varies from one plant to another. Especially, the work organization and the supplier relations are not same in all plants in Japan. The lean production system in Turkey was first applied in early 1990's. The Turkish automotive plants started to reorganize their production systems similar to the characteristics of the lean production system. Toyota is the first Japanese designed car produced in Turkey by a joint venture named“Toyotasa A.Ş.”, established by Sabancı Holding A.Ş., Toyota Motor Corporation and Mitsui Corporation. Toyotasa is the leanest car producer in Turkey. The elements of the lean production system is also adapted in Toyotasa plant with respect to the Turkish environment.