Yalın iç lojistik ve gıda sektöründe bir uygulama
Lean internal logistics and an application in the food industry
- Tez No: 848235
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL TURANOĞLU ŞİRİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Bu çalışmada, bir gıda işletmesi için iç lojistik başlığı altında hammadde depodan üretim hatlarına olan malzeme transfer sürecini incelemek, katma değersiz işlemleri ve taşıma israflarını yalın teknikleri kullanarak azaltmak amaçlanmıştır. Yöntem: Bu çalışmada iç lojistik süreçlerinin iyileştirilmesi için yalın tekniklerden faydalanılmıştır. Sırasıyla, mevcut durum malzeme transfer süreçlerinin incelenmesi aşamasında değer akışı haritalama yönteminden faydalanılarak katma değersiz işlemler tespit edilmiştir. Manuel işlemlerin SAP programına entegre edilmesi ve sistem adaptasyonunda PUKÖ (Planla, Uygula, Kontrol et, Önlem Al) döngüsünden faydalanılmıştır. Yeni sistem için süreç akış diyagramı çizilmiş, süreçte yaşanan problemlerin nedenlerinin tespiti için kök-neden analizinden faydalanılmıştır. Hammadde transfer süreçlerinde yaşanılan bir diğer problem olan gereksiz taşımalar üzerine çalışılmıştır. Bu süreçte de öncelikle spagetti diyagramı çizilerek darboğazlar tespit edilmiştir. Düşük kapasiteli taşıma aracı tercihinin depolara gidiş geliş sayısını arttırdığı gözlemlenmiş ve Milk Run sistemi önerisinde bulunulmuştur. Bulgular: Malzeme transfer süreçleri için değer akışı haritası çizilmiş ve katma değersiz işlemler tespit edilmiştir. Bu süreçte manuel yürütülen işlemler elimine edilmiş ve yeni bir sistem oluşturulmuştur. Mevcut durumda toplam 434 dakikada tamamlanan malzeme transfer süreci, iyileştirme sonrası 284 dakikaya düşürülmüştür. Depolardan üretim hatlarına hammadde transferi için iyileştirme önerisi sunulmuştur. Firma bünyesinde taşımalarda kullanılan transpalet yerine Milk Run sistemi önerisinde bulunulmuştur. Bu sistem ile yıllık ortalama taşımalar için harcanan 470 saat, iyileştirme sonrası 50,1 saate düşmesi öngörülmektedir. Sonuç: Bu çalışmadan, işletmelerde yalın teknikler kullanılarak sadece üretim süreçleri değil hammadde transfer sistemi ve malzeme taşıma süreçlerinde de iyileşme kat edilebileceği sonucu çıkarılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, the aim is to examine the material transfer process from the raw material warehouse to the production lines under the title of internal logistics for a food business, with the goal of improving it by reducing non-value-added processes and transportation waste. Method: In this study, lean techniques were used to improve internal logistics processes. Respectively, during the examination of current material transfer processes, non-value-added transactions were identified by using the value stream mapping method. The PDCA (Plan, Do, Check, Act) cycle was used to integrate manual transactions into the SAP program and system adaptation. A process flow diagram was drawn for the new system, and root-cause analysis was used to determine the causes of the problems experienced in the process. Another problem encountered in raw material transfer processes, unnecessary transportation, was studied. In this process, bottlenecks were first identified by drawing a spaghetti diagram. It was observed that choosing a low-capacity transportation vehicle increased the number of trips to and from warehouses, and a Milk Run system was suggested. Findings: A value stream map was drawn for material transfer processes and non-value-added processes were identified. In this process, manual processes were eliminated and a new system was created. The material transfer process, which was currently completed in 434 minutes in total, was reduced to 284 minutes after the improvement. An improvement proposal is presented for the transfer of raw materials from warehouses to production lines. A Milk Run system was suggested instead of the pallet truck used in transportation within the company. With this system, the annual average of 470 hours spent on transportation is expected to decrease to 50.1 hours after the improvement. Results: As a result of this study, it can be concluded that by using lean techniques in businesses, not only production processes but also raw material transfer system and material handling processes can be improved.