The Charge dependence of the nuclear forces and the A-14 isotriplet states
  1. Tez No: 5390
  2. Yazar: MOHAMMAD HOSSEİN SHAHNAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
-ii- NÜKLEER KUVVETLERİN YÜK BA?IMLILI?I YE A - 14 ISOTRIPLET DURUMLARI MOHAMMAD HOSSEIN SHAHNAS YÜKSEK LİSANS TEZİ, FİZİK BÖLÜMÜ TEZ YÖNETİCİSİ :Pr®f. Dr. CENGİZ YALÇIN Şubat 1989, 52 Sayfa ÖZET Ç©k uzun zamanlardan“beri,nükle©n~nükleon etkileşmelerinin hadronik kısmının (kısa erinim kısmı) nükle©nlarin sahip oldukları elektrik yükünden bagimsız olduğu ”bilinmektedir. Böyle "bir yargıyı deneysel ©larak, is©barik çekirdeklerin enerji düzeyleri arasındaki bağlanma enerjisi farkları ; yüksek enerji nükle@n-nükle@n saçılması; gamma bozunmalarma ait seçim kuralları »destekler. Gerek teerik gerekse deneysel çalışmalar iki nükleon arasındaki etkileşmenin özünde elektrik yüküne bağımlı bir bileşenin mevcut olduğunu ©rtaya, koymuştur. Yüke bağımlı bu etkiler genelde direkt ve indirekt ©İmak üzere iki gurupta toplanır. Sunduğumuz bu çalışmada,Carb®n »Nitrojen ve Oksijen çekirdeklerinin oluşturduğu A = 14 isotripletinde gözlenen bağlanma enerjisi farkları incelenmiştir. Enerji farklarını açıklamak için yüke bağımlı statik Blin-St@yle p©tansiyeli kullanılmıştır. Bu çekirdeklerde nükleenlar Os ve Op kabuklarını doldururlar.Buna göre nükleenlar 0s1/p ve 0p,,? kabuklarını doldurarak bir kor teşkil ederler. Diğer iki nükle@n ise 0p1 /0 kabuğunda (j,T) = (o,1) durumlarını ' 14 14 verecek şekilde kublaj olmuşlardır. Bu kublaj C ve 0 ün temel seviyesini,N ün üç uyarılmış seviyesini temsil eder. ANAHTAR KELİMELER : Isetriplet,Isosinglet, Direkt Etkileşme, indirekt Etkileşme, Direkt Terimi, Değişim Terimi
Özet (Çeviri)
-1- THE CHARGE DEPENDENCE OP THE NUCLEAR FORCES AND THE A - H ISOTRIPLET STATES MOHAMMAD HOSSEIN SHAHNAS M. Şc. IN PHYSICS SUPERVISOR :Pr©f. Dr. CENGÎZ YALÇIN February 1989, Pages 52 ABSTRACT It has- l©ng "been recegnized that the hadrenic part (i.e. short- range part) ©f the nucleen-nuclesn interaction is charge independent. Evidence for this cenclusion caraes from several seurces,e.g.,the hinding energies for the nuclear energy levels in is®barie nuclei, two-body scattering data at high energies, gamma-decay »electien rules fetc. Precise investigatiens,b©th theeretical and experimental shew that the tw®-nucle©n petential has an intrinsic charge-dependent behaviour. These charge-dependent effects are ©f tw© categeries, the direct and indirect. It is the aim ®f this werk t© investigate abeut the charge dependence ©f the nuclear farces by analysing @f the energy differences ®f the i »»triple t levels A = 14,Carb®n, Nitr©gen and Oxygen. The Blin-Steyle charge-dependent petential will be used and the nucleens are restricted t® sieve only in Os and Op shells. This means that, with the restriction t® the wave functiens describing particles ©ccupying a filled Os-._ and 0p,._ c®re,and tw® ethers in the 0p1/p shell, which are ceupled t® the isetriplet levels (j,T) = (0,1),the greund states sf C and 0 and first excited state of N. KEYWORDS : Isotriplet,Is©singlet, Direct Interactien, Indirect Interaction, Direct Term »Exchange Term