Yatay plakalı delikli mekanik hassas ekici düzende bazı çalışma parametrelerinin sıra üzeri tohum dağılım düzgünlüğüne etkisi
The effect on the seed distribution uniformity of some work parameters in horizontal disc meter
- Tez No: 539000
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KONAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada yatay plakalı tek dane ekim makinesinde makine ilerleme hızının ve tohum düşme yüksekliğinin ekim düzgünlüğüne etkisi araştırılmıştır. Denemeler yatay plakalı delikli tek dane hassas ekim makinesinin bir ünitesi ile yapılmış ve deneme materyali olarak AGROMAR hibrit mısır çeşidi kullanılmıştır. Denemeler laboratuvar denemesi olarak yürütülmüştür. Bu amaçla denemeler üç farklı hız kademesinde (V1=0,5 m/s, V2=1 m/s ve V3= 1,5 m/s), üç farklı tohum düşme yüksekliğinde (H1= 30 cm, H2= 40 cm ve H3= 50 cm) ve üç farkı anma ekim mesafesinde (Z1= 15 cm, Z2= 20 cm ve Z3= 25 cm) yapılmıştır. Yapılan denemelerin sonucunda kabul edilebilir tohum aralığı oranı (K.T.O) %73.59 - 85.98, boşluk oranı (B.O) %2.33 – 24.01, ikizleme oranı (İ.O) %0 – 11,65 arasında ve hassasiyet oranı (HAS) ise %10.04 – 26.88 arasında değişim göstermiştir. Makine ilerleme hızının ve tohum düşme yüksekliğinin artması K.T.O'nın azalmasına sebep olmuştur. Makine ilerleme hızı arttıkça boşluk oranının artığı, ikizleme oranının azaldığı gözlenmiştir. Tohum düşme yüksekliğinin artması deneme kombinasyonlarının tamamında boşluk oranının artırırken, ikizleme oranı azaltmıştır. Yatay plakalı delikli tek dane ekim makinelerinin, düşük ilerleme hızlarında ve tohum düşme yüksekliklerinde (V1xH1) başarıyla kullanılabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of machine feed rate and seed drop height on sowing evenness of single seed sowing machine with the horizontal plate was investigated Trials were made with a single plate precision sowing machine with the horizontal plate and AGROMAR hybrid corn type was used as experiment material. Trials were conducted as a laboratory experiment. For this purpose, the experiments were carried out at three different velocity levels (V1 = 0.5 m / s, V2 = 1 m / s and V3 = 1.5 m / s) in three different seed drop heights (H1 = 30 cm, H2 = 40 cm and H3 = 50 cm) and the three differences are made at the nominal planting distance (Z1 = 15 cm, Z2 = 20 cm and Z3 = 25 cm). As a result of the experiments, the acceptable seed spacing ratio (ASR) was 73.59 - 85.98%, the void ratio (VR) was 2.33% - 24.01%, the mirroring ratio was between 0 - 11.65% and the sensitivity ratio (SR) was 10.04%. 26.88. The increase in machine feed speed and seed drop height caused A.S.R. to decrease. As the machine feed speed increased, the gap ratio increased and the mirroring rate decreased. Increasing the seed drop height increased the gap ratio in all of the trial combinations, but reduced the twinning ratio. It has been determined that single seed sowing machines with horizontal plates can be used successfully at low feed rates and seed drop heights (V1xH1).