Unsupervised anomaly detection algorithms
Denetimsiz anomali tespit algoritmaları
  1. Tez No: 539012
  2. Yazar: BEYZA KIZILKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENGİN YILDIZTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Verilerdeki aykırı değerlerin veya diğer bir deyişle anomalilerin tespit edilmesi veri analizinde büyük önem taşımaktadır. Anomali tespitinde probleme göre farklı yaklaşımlar kullanılabilir. Denetimsiz anomali tespiti (DAT), bu yaklaşımlar içerisinde en zorlu olanıdır. DAT yöntemleri etiketli bir eğitim kümesi kullanmadan anomalileri belirlemeyi hedefler. DAT algoritmaları, en yakın komşuluk tabanlı, kümeleme tabanlı ve istatistiksel tabanlı olmak üzere üç ana başlık altında incelenebilir. Bu tezde, DAT yaklaşımı incelenmiş ve istatistiksel tabanlı HBOS algoritması için örneklem genişliğine duyarlı bir düzeltme önerisinde bulunulmuştur. Uygulamanın ilk bölümünde yaygın olarak kullanılan, k en yakın komşu (k-NN), yerel aykırı değer (LOF), yerel yoğunluk kümeleme aykırı değer (LDCOF), ve histogram tabanlı aykırı değer skoru (HBOS) algoritmalarının performansları karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, HBOS algoritması doğruluk oranı ve çalışma süresi açısından daha başarılı bulunmuştur. Uygulamanın ikinci bölümünde farklı kutu genişliği belirleme tekniklerinin HBOS algoritmasının performansına etkileri araştırılmıştır. Farklı özelliklerde seçilen çok değişkenli veriler ile yapılan karşılaştırma sonuçlarına göre doğruluk oranı açısından kutu genişliği belirleme teknikleri arasında üstünlük saptanamamıştır.
Özet (Çeviri)
Detection of outliers or anomalies in the data is of great importance in data analysis. Different approaches can be used in anomaly detection according to type of the problem. Unsupervised anomaly detection (UAD) approach is the most challengeable part of these approaches. UAD methods aim to detect anomalies without using a labelled training dataset. UAD algorithms can be considered in three main groups: nearest neighbour based, clustering based and statistical based. In this thesis, UAD approaches is examined and an adjustment, that depends on sample size, is proposed for statistical based algorithm, HBOS. In the first part of the application, performance of the most widely used UAD algorithms, that are k-nearest neighbour (k-NN), local outlier factor (LOF), local density cluster-based outlier factor (LDCOF) and histogram-based outlier score (HBOS), are compared. According to the results, HBOS algorithm is found more successful in terms of accuracy rate and runtime. In the second part of the application, effect of the bin-width determination techniques on to the performance of HBOS algorithm is examined. According to the results of the comparison with multivariate data of different characteristics, there is no superiority between the bin-width determination techniques in terms of accuracy.