Detecting and characterizing anomalous followers on social media
Sosyal medyada anormal takipçileri tespit etme ve karakterize etme
- Tez No: 784460
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ONUR VAROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veri Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Veri Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu makale, hedef sosyal medya hesaplarındaki anormallikleri tespit etmeyi amaçlamaktadır. Bu konu adına yapılan önceki çalışmalar, farklı türde yöntemlerle bot tespit uygulamalarını içermektedir. Bununla birlikte, Anomali tespiti, sosyal robotları kapsayan daha genel bir çerçevedir. Anormalliklerin yakalanması, sosyal medyada görülebilen olası anormallik türlerinin belirlenmesiyle başlar. Bu çalışmada Twitter'ı hedefleyen toplu ve nokta anomali tespit türlerini ele aldık. Algoritmamız, Twitter'dan çıkarılan özellikleri ve diğer iki veya daha fazla özelliğin oranı olan sentetik olarak oluşturulmuş özellikleri içerir. Gerçek dünya örneklerini algılayabilen bir anormallik algılama yaklaşımı oluşturmak için deneyler oluşturuyoruz. Çalışmamız, deneysel bir ortamda yukarıdaki anormallik türlerini yakalayan hem denetimli hem de denetimsiz makine öğrenimi modellerine odaklandı. Bu modeller sınıflandırma algoritmaları içerir. Modelimizin deneysel olmayan bir ortam olan Twitter'da kullanılmasının yararlı olup olmayacağını anlamak için farklı senaryolar kullandık. Bu senaryoları 1%-10% arasında anomali oranı altında test ettik. Sonuç olarak, bu çalışmadaki deneylerin amacı denetimli & denetimsiz anomali tespit tekniklerinin bu anormal hesapları yakalayabildiğini göstermektir.
Özet (Çeviri)
This paper aims to detect anomalies in target social media accounts. Previous work on behalf of this topic includes bot detection applications with different types of methods. However, Anomaly detection is a more general framework that encapsulates social bots. Capturing anomalies starts with specifying possible anomaly types that can be seen in social media. In this study, we covered collective and point anomaly detection types targeting Twitter. Our algorithm includes features extracted from Twitter and synthetically created features which is the ratio of two or more other features. We create experiments to build an anomaly detection approach that can detect real-world examples. Our study focused on both supervised and unsupervised machine learning models that capture the above anomaly types in an experimental environment. These models contain classifying algorithms. We used several scenarios to understand whether our model will be useful to use in a non-experimental environment, Twitter. We tested these scenarios under an anomaly ratio between 1%-10%.In conclusion, the experiments in this study have the purpose to demonstrate the outcomes of supervised & unsupervised anomaly detection techniques can capture these anomalous accounts.