Performance comparison of nonparametric CUSUM and EWMA control charts under mean shifts
Ortalamada kaymalar olduğumda parametrik olmayan CUSUM ve EWMA kontrol kartlarının performanslarının karşılaştırılması
  1. Tez No: 539011
  2. Yazar: FATMA KAYMAKAMTORUNLARI DENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ RIZA FİRUZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Genellikle, süreç ortalamasının izlenmesinde normallik varsayımı gerektiren Shewhart kontrol kartları kullanılmaktadır. Ancak, Shewhart kontrol kartları ilgilenilen sürecin dağılımı, normal dağılıma uygun olmadığı ve süreç ortalamasında küçük kaymalar söz konusu olduğunda yeterli performansı gösteremeyebilir. Bu nedenle, süreç dağılımının bilinmediği durumlarda, dağılım hakkında herhangi bir varsayım gerektirmeyen parametrik olmayan kontrol kartlarının kullanılması daha yararlı olur. Ayrıca, süreçte küçük olarak tanımlayabileceğimiz 1,5 sigmanın altında sapmalar mevcut ise shewhart kontrol kartlarına alternatif olarak geliştirilen CUSUM (kümülatif toplam) ve EWMA (üstel ağırlıklandırılmış hareketli ortalama) kontrol kartlarını tercih etmek daha hassas sonuçlar sağlar. Bu çalışmada, değişim noktası ve Mann-Whitney istatistiği kullanılarak tasarlanan parametrik olmayan CUSUM kontrol kartı ile parametrik olmayan EWMA kontrol kartı tanıtılmış ve R istatistiksel programlama dili kullanılarak simülasyon çalışması yapılmıştır. Bu simülasyon çalışması yapılırken dört farklı dağılımlardan veriler üretilmiş ve her iki kontrol kartına ait ortalama işletim uzunluğu (ARL) değerleri hesaplanmıştır. Hesaplanan ARL değerleri sonucunda her iki kontrol kartı performans açısından karşılaştırılmış ve belirlenen koşullar altında, uygulanan tüm dağılımlar için CUSUM kartının, EWMA kartından daha iyi bir performans sergilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Generally, Shewhart control charts, which require normality hypothesis, are used in monitoring process mean. However, Shewhart control charts may not show adequate performance when the distribution of the process in question does not suit the normal distribution and when there are small shifts in the process mean. For this reason, in cases in which the process distribution is not known, it is more beneficial to use nonparametric control charts that do not require any hypothesis about the distribution. In addition, if there are shifts less than 1.5 sigma, which can be defined as small in the process, preferring the CUSUM (cumulative sum) and EWMA (exponentially weighted moving average) charts, developed as alternatives to Shewhart control charts, would yield more accurate results. In this study, the nonparametric CUSUM control chart and the nonparametric EWMA control chart, designed with the change-point model and the Mann-Whitney Statistic, were introduced and the simulation study was conducted using the R statistical programming language. In this simulation study, data from four different distributions were generated and the average run length (ARL) values for both control charts were calculated. As a result of the calculated ARL values, both control charts were compared in terms of performance and it was observed that the CUSUM chart performed better than the EWMA chart for all distributions applied under the determined conditions.