Spastik hemiparetik bireylerde matriks ritm terapisinin denge ve yürüme parametrelerine etkisi: Randomize kontrollü çalışma
The effect of matrix rhythm therapy on balance and gait parameters in spastic hemiparetic individuals: Randomized controlled study
  1. Tez No: 539075
  2. Yazar: AYŞE ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ ALTUĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmanın amacı spastik hemiparetik bireylerde Matriks Ritm Terapisi'nin (MRT) denge ve yürüme parametreleri üzerine etkisini incelemektir. Çalışmaya 20-65 yaş aralığında, Modifiye Rankin Skalasına göre ≤3 ve Hodkinson Mental Testinden ≥8 puan alan 30 hemiparetik birey dahil edilmiştir. Katılımcılar, Bobath yaklaşımı + MRT grubu (Grup 1; n=15) ve kontrol grubu (Grup 2; n=15) olmak üzere randomize olarak iki grubu ayrılmıştır. Grup 1'in ortalama hemiparezi süresi 37.30 ay, Grup 2'nin ortalama hemiparezi süresi 38.70 aydır. Katılımcılarda alt ekstremite kaslarının spastisite şiddeti Modifiye Ashworth Skalası kullanılarak ve aktif/pasif eklem hareket açıklığı (EHA) gonyometrik ölçüm yapılarak değerlendirilmiştir. Statik denge için BESTest alt parametrelerinden“Tek Ayak Üzerinde Durma Testi”ve dinamik denge için“Süreli Kalk-Yürü Testi”kullanılmıştır. Yürümenin spatio-temporal özellikleri ve pelvis kinematiği BTS G-Walk Yürüme Analiz Sistemi® ile değerlendirilmiştir. Tüm bireylere Bobath terapisi 60 dk boyunca haftada 3 gün, toplam 4 hafta uygulanmıştır. Grup 1'e Bobath terapisine ilave olarak gövde ve etkilenmiş alt ekstremiteye 60 dk boyunca haftada 3 gün, toplam 4 hafta MRT uygulanmıştır. Tedavi sonrası değerlendirmede Grup 1'de spastisite şiddeti, aktif/pasif EHA, statik/dinamik denge, yürüme hızı ve kadansı, pelvis simetrilerilerinde iyileşme tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of Matrix Rhythm Therapy (MRT) on balance and gait parameters in spastic hemiparetic individuals. Between 20-65 years, a total of 30 hemiparetic individuals having a score of ≤3 for Modified Rankin Scale and a score of ≥8 for Hodkinson Mental Test were included in this study. Participants were randomly divided into two groups: Bobath therapy + MRT group (Group 1; n=15) and control group (Group 2; n=15). Mean hemiparesis duration of Group 1 was 37.30 months and Group 2 was 38.70 months. Spasticity intensity of lower limb muscles was evaluated by Modified Ashworth Scale (MAS) and the active/passive range of motion (ROM) was evaluated by goniometric measurements.“Stand on One Leg Test”which was the one of BESTest sub-parameters was used to evaluate static balance. Dynamic balance was evaluated by“Timed Get Up & Go”test which was the one of BESTest sub-parameters. Spatio-temporal characteristics and pelvic kinematics of gait were evaluated by BTS G-Walk Gait Analysis System®. All individuals underwent Bobath therapy for a total of 4 weeks, 3 days a week for 60 minutes. In addition to Bobath therapy, MRT was applied to trunk and the affected lower limb for a total of 4 weeks, 3 days a week for 60 minutes in Group 1.