Spinal anestezi uygulanan sezaryen seksiyolarda levobupivakaine ilave edilen fentanil ve morfinin etkileri
The effects of addition of fentanyl or morphine to levobupivacaine in spinal anesthesia for cesarean section
  1. Tez No: 539132
  2. Yazar: MÜJGE HATUN
  3. Danışmanlar: UZMAN GÜLTEN ARSLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
AMAÇ: Çalışmamızın amacı spinal anestezi altında sezaryen ameliyatı geçirecek olgularda 10 mg levobupivakaine 10 mcg fentanil, 0.01 mg morfin veya salin eklenmesinin etkilerini karşılaştırmaktır. YÖNTEMLER: Spinal anestezi altında elektif sezaryen ameliyatı uygulanacak ASA I-II grubundaki 90 hasta rastgele olarak takip eden üç gruba ayrıldı. Grup L: 10 mg levobupivakain ve salin, Grup LF: 10 mg levobupivakain ve 10 mcg fentanil, Grup LM: 10 mg levobupivakain ve 0.01 mg morfin. Sensoryel ve motor blok başlama, geri dönüşüm zamanları, sensoryel blok seviyesi, sensoryel bloğun en yüksek seviyesi ve ulaşma zamanı, motor blok derecesi, çalışma ilaçlarının spinal enjeksiyonundan sonra 1., 5., 10., 15., 20., 25., 30., 35., 40. dk'larda hemodinamik parametreler, görsel analog skala, ilk analjezik gereksinim zamanı, ilk 24 saatteki total analjezik gereksinimi, anestezi kalitesi, yan etkiler, umblikal arter kan gazları, APGAR skorları kaydedildi. BULGULAR: Gruplar arasında demografik özellikler, APGAR skorları, umblikal arter kan gazları açısından farklılık bulunmadı.
Özet (Çeviri)
Müjge Hatun1, Gülten Arslan2, Feriha Temizel2, Hakan Erkal2, Hüsnü Süslü3, Yaman Özyurt4, Tamer Kuzucuoğlu2, Zuhal Arıkan5 1Sivas State Hospital, Department of Anesthesiology and Reanimation, Sivas, Turkey 2Dr. Lütfi Kırdar Kartal Training and Research Hospital, Department of Anesthesiology and Reanimation, Istanbul, Turkey 3Maltepe University Faculty of Medicine, Department of Anesthesiology and Reanimation, Istanbul, Turkey 4Private Umut Hospital, Department of Anesthesiology and Reanimation, Istanbul, Turkey 5(Retired) Dr. Lütfi Kırdar Kartal Training and Research Hospital, Department of Anesthesiology and Reanimation, Istanbul, Turkey OBJECTIVE: The purpose of the study was to compare the effects of adding 0.01 mg of morphine, 10 mcg of fentanyl or saline to 10 mg of levobupivacaine in patients undergoing cesarean section under spinal anesthesia. METHODS: Ninety American Society of Anesthesiologists (ASA) I-II patients undergoing elective cesarean section under spinal anesthesia were randomized into the following three groups: Group L: 10 mg levobupivacaine and saline, Group LF: 10 mg levobupivacaine and 10 mcg fentanyl, and Group LM: 10 mg levobupivacaine and 0.01 mg morphine. Sensorial and motor block onset and recovery times, the level of sensory block, time to highest sensory block, highest sensory block level, the degree of motor block, hemodynamic parameters at 1, 5, 10, 15, 20, 25, 30, 35, and 40 minutes after spinal injection of the study drugs, visual analogue scale, first analgesic requirement time, total analgesic requirement in the first 24 hours, anesthesia quality, side effects, umbilical artery blood gases, and APGAR scores were recorded. RESULTS: There was no difference between groups in demographics, APGAR scores, or umbilical artery blood gases.