Spinal anestezi uygulanan sezaryen operasyonlarında serebral oksimetre kullanımının önemi
The importance of use cerebral oximeter in cesarean section with spinal anesthesia
- Tez No: 771970
- Danışmanlar: PROF. DR. MELEK GÜRA ÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Spinal anestezi yapılan elektif sezaryen vakalarında intratekal uygulanan hiperbarik bupivakain ve hiperbarik bupivakaine eklenen fentanil kombinasyonlarının NIRS tekniği ile ölçülen serebral oksijenizasyon (rSO2) değerleri üzerine etkilerinin karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Hastanemiz etik kurul izni ve hastaların yazılı onamları alındıktan sonra spinal anestezi ile sezaryen operasyonu planlanan ASA I-II risk grubunda, 18-40 yaş arası 50 hasta premedikasyon yapılmadan operasyon odasına alınarak standart monitörizasyonlar uygulandı. Spinal anestezi uygulaması öncesi 20 ml/kg/saatten i.v kristalloid sıvı replasmanı 30 dk içinde uygulandı. Hastalar rastgele Grup B (Bupivakain) ve Grup F (Bupivakain+ Fentanil) olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Steril anestezi tekniği altında belirlenen dozlarda ilaçlar (Grup B'ye (n=25): 7,5-10mg % 2,5 hiperbarik bupivakain intratekal; Grup F'ye (n=25): 7,5-10 mg % 0,5 hiperbarik bupivakain+20-25 mcg fentanil) oturur pozisyonda intratekal olarak uygulandı. İşlem sonrası hastalar supin pozisyonda yatırılarak, maske ile 4lt/dk O2 verildi. Sezaryen operasyonu yeterli duyusal blok (Pin-prick testi) ve motor blok (Bromage skalası) sağlandığında başladı. Hastanın operasyon odasına alınmasından itibaren kalp atım hızı (KAH), sistolik arter basıncı (SAB), diyastolik arter basıncı (DAB), ortalama arter basıncı (OAB), periferik oksijen saturasyon değerleri (sPO2), spinal anestezi uygulanması ve cilt insizyonu arası geçen süre, spinal anestezi ve bebeğin uterustan çıkmasına kadar geçen süre, ilk efedrin uygulanma zamanı, uygulanan toplam efedrin miktarı, Verbal Deskriptif Skala (VDS) ile kaydedilen bulantı-kusma varlığı, serebral oksijen saturasyon (rSO2) değerleri belirlenen aralıklarla kaydedildi. viii Bulgular: Hemodinamik parametreler açısından gruplar arasında anlamlı farklılık saptanmamıştır. İlk efedrin uygulama zamanı, kullanılan toplam efedrin miktarı açısından da anlamlı farklılık saptanmamıştır.. Her iki grupta da genellikle cerrahinin ilk 10 dakikası içinde efedrin gereksinimi olmuştur. Bulantı-kusma görülme sıklığı fentanil grubunda daha az saptandı. Gruplar arasında serebral oksimetre değerleri açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmasa da her 2 grupta da başlangıç değerlerle kıyaslandığında bebek çıkım anına kadar SAB değerleri ile paralel şekilde belirgin düşüş saptanmıştır. Her iki grupta da rSO2 değerlerinde düşüş gözlenen zamanlarda periferik kan oksijen saturasyonunda herhangi bir değişiklik olmamıştır. Sonuç: Sezaryen operasyonlarında intratekal uygulanan hiperbarik bupivakain ile hiperbarik bupivakain-fentanil kombinasyonlarının hemodinamik parametreler ve serebral oksijenizasyon üzerine etkileri paralellik göstermekle birlikte serebral otoregülasyon korunmuştur. Serebral oksimetre değerlerinde düşüş saptanan zaman dilimlerinde periferik oksijen saturasyon değerlerinde herhangi bir değişiklik olmaması özellikle kritik hastalarda doku oksijenizasyonunu göstermede serebral oksimetre kullanımının daha etkin ve güvenilir bir monitörizasyon tekniği olarak kullanılabileceği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim in this study is to see the affect of hyperbaric bupivacaine and combination of bupivacaine and fentanyl on serebral oxygenation in the elective cesarean section patient to whom spinal anesthesia applied. Cerebral oxygenation levels are calculated with NIRS technique. Materials and Methods: After getting ethics commitee permission and informed consent, fifty ASA I-II cesarean patient with spinal anesthesia are monitorized. Age range was between 18-40. 20 ml/kg/h i.v crystalloid hidration is applied within 30 minutes before spinal anesthesia. Patients divided into two groups as Group B (bupivacaine) and Group F (bupivacain+fentanyl) randomly. Drugs are administered according to the dosage mentioned in sterile anesthesia technique,(Group B (n=25): 7,5-10 mg %0,5 hyperbaric bupivacaine intratecally, Group F (n=25): 7,5-10 mg %0,5 hyperbaric bupivacaine + 20-25 mcg fentanyl) intratecally with the patient in sitting position. After this, patients lied in supine position and inhalated 4 lt/min O2 with mask. Operation started after enough sensorial block (pin-prick test) and motor blockage (bromage scale). After the patient taken into theathere, heart rate, systolic blood pressure, dyastolic blood pressure, mean arterial blood pressure, perypheral oxygen saturation levels, time between spinal anesthesia and skin incision, time between spinal anesthesia and fetus taken out from uterus, first ephedrin usage time, total amount of ephedrin applied, presence of nausae or vomiting which is decided by verbal descriptive scale and cerebral oxygen saturation levels are recorded from time to time. Results: There was no difference in hemodynamic parameters between two groups. First time that ephedrine used and total applied ephedrine amounts were also same. In both groups ephedrine is needed at the first 10 minutes of surgery. Nausea and vomiting incidence was lower in the fentanyl group. Although there was difference between serebral oxygenation statistically, in both grups a parallel fall to SAB, from the start levels till the baby comes out. In both groups when rSO2 levels were falling, perypheral oxygen saturation levels were normal. x Conclusion: In cesarean operations, intratechal usage of bupivacaine and bupivacaine and fentanyl combinations show parallel effects on cerebral oxygenation and hemodynamic parameters. The cerebral otoregulation is kept. Perypheral oxgyen saturation levels stayed the same when there was a fall on cerebral oxymeter levels. That's why, cerebral oxymeter usage especially in criticall patients, is a more reliable and effective way of monitorization.