Spinal anestezi uygulanan sezaryen sectio operasyonlarında kolloid (hes) sıvısının preload ve coload olarak verilmesinin hipotansiyon insidansı üzerine etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of hypotension incidence on colloid (hes) preload versus coload in spinal anesthesia for cesarean delivery
  1. Tez No: 491847
  2. Yazar: HANDE GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: UZMAN TÜLİN ESRA ÇIRPICI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Çalışmamızda spinal anestezi uygulanan elektif sezaryen sectio operasyonlarında kolloid (HES) sıvısını preload (spinal anestezi öncesi volüm yükleme) veya coload (spinal anestezi ile eş zamanlı volüm yükleme) vermenin annede oluşabilecek hipotansiyon insidansı ve yenidoğan sonuçları üzerine etkilerini karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya spinal anestezi ile elektif sezaryen sectio operasyonu planlanan, 18-45 yaş arası, American Society of Anesthesiologists (ASA) skoru I-II ve gestasyonel yaşı >36 hafta olan; sağlıklı ve tekil gebelik bekleyen 162 hasta dahil edildi. Bütün hastaların noninvaziv arteriyel kan basıncı, elektrokardiyogramı(EKG) ve periferik oksijen saturasyonu (SPO2) monitörize edildi. Bazal sistolik arter basıncı (SAB), diastolik arter basıncı(DAB), ortalama arter basıncı (OAB), kalp atım hızı (KAH) kaydedildi. Hastalar randomize olarak iki gruba ayrıldı. Grup P (preload) hastalara, spinal anestezi yapılmadan yaklaşık 30 dak önce, 500 ml hidroksi etil nişasta (6% HES 130/0.4) verildi. Coload grubundaki hastalara spinal anestezi girişimi esnasında serebrospinal sıvının gelişiyle beraber 500 ml hidroksi etil nişasta (6% HES 130/0.4) verildi. Spinal anestezi sonrası hastaların sistolik arter basıncı (SAB), diastolik arter basıncı(DAB), ortalama arter basıncı (OAB), kalp tepe atımı (KTA), periferik oksijen saturasyonu (SPO2) ilk 30 dk boyunca 2 dk da bir, daha sonra 5 dk da bir kayıt edildi. Bebek çıktıktan sonra göbek kordonundan kan gazı analizi için örnek alındı. pH, pCO2, pO2, HCO3, SPO2, BE ve laktat analizi yapıldı. 1. ve 5. dakika Apgar skoru değerlendirildi. Tüm operasyonlarda spinal anestezi indüksiyonu sonrası hipotansiyon insidansı, peroperatif efedrin uygulama sayısı, toplam efedrin dozu kaydedildi. Bulgular: Gruplar arasında demografik veriler açısından anlamlı bir fark yoktu. Preload ve coload grupları arasında hipotansiyon insidansı ve efedrin uygulama sayısı bakımından anlamlı fark yoktu. KTA açısından her iki grup arasında anlamlı bir fark saptanmadı. Her iki grup arasında 1. dk Apgar skorları arasında bir fark bulunmazken, 5. dk Apgar skoru preload grubunda coload grubundan istatistiksel olarak anlamlı derecede daha yüksek bulundu. Preload ve coload grupları arasında bebek kordon kan gazı pH, pO2, pCO2, HCO3, BE ve laktat değerleri bakımından anlamlı bir fark yoktu. Sonuç: Sezaryen sectio operasyonlarında spinal anesteziye bağlı hipotansiyonu önlemede preload veya coload kullanılan kolloidlerin hipotansiyon insidansı, efedrin kullanımı ve yenidoğanda oluşturdukları etkileri bakımından benzer oldukları sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to compare the incidence of hypotension in the mother and the effects on newborn outcomes of colloid (HES) fluid preload (volume loading before spinal anesthesia) or coload (simultaneous volume loading with spinal anesthesia) in elective cesarean operations with spinal anesthesia. Materials and Methods: 162 patients with ASA 1-2 and gestational age> 36 weeks were enrolled for elective cesarean section surgery under spinal anesthesia.Noninvasive arterial blood pressure, electrocardiogram (ECG) and peripheral oxygen saturation (SPO2) of all patients were monitored. Basal systolic arterial pressure (SAB), diastolic arterial pressure (DAB), mean arterial pressure (MAP), heart rate (HR) were recorded. The patients were randomly divided into two groups. Group preload patients were given 500 ml of hydroxy ethyl starch (6% HES 130 / 0.4) approximately 30 minutes before spinal anesthesia. When the patients in group coload were receiving spinal anesthesia, cerebrospinal fluid appeared and HES infüsion was initiated. After spinal anesthesia, systolic arterial pressure (SAB), diastolic arterial pressure (DAB), mean arterial pressure (MAP), heart rate (HR), peripheral oxygen saturation (SPO2) was recorded every 2 minutes for the first 30 minutes and then for 5 minutes. After the baby came out, a sample was taken from the umbilical cord for blood gas analysis. pH, pCO2, pO2, HCO3, SpO2, BE, and lactate were analyzed. 1st and 5th minutes Apgar scores were recorded. The incidence of hypotension, total number of ephedrine administration, total ephedrine dose was recorded in all operations. Results: There was no significant difference between groups in terms of demographic data. There was no difference in the incidence of hypotension and the number of ephedrine applications between preload and coload groups. There was no significant difference between the two groups in terms of HR. There was no difference Apgar scores of 1st minute between the two groups, whereas Apgar score of 5th minutes was found higher significantly in the preload group. There was no significant difference between two groups in umblical cord blood pH, pO2, pCO2, HCO3, BE and lactat values. Conclusion: We observed that colloids used preload and coload in the prevention of hypotension due to spinal anesthesia in cesarean operations were similar in terms of the incidence of hypotension, ephedrine use and the effects they had in the newborn.