Down sendromlu çocuk annelerinin bazı özelliklerinin istismar farkındalığına etkisi
The effect of some characteristics of mothers' of children with Down syndrome on abuse awareness
  1. Tez No: 539137
  2. Yazar: DAMLA ÖZÇEVİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE FERDA OCAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, down sendromlu çocuk annelerinin bazı özelliklerinin istismar farkındalığına etkisini belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma tanımlayıcı tipte olup, 109 down sendromlu çocuk annesi ile yürütülmüştür. Araştırma verilerinin toplanmasında, Katılımcı Bilgi Formu ve Ebeveynlere Yönelik İstismar Farkındalık Ölçeği olmak üzere iki farklı form kullanılmıştır. Verilerinin değerlendirmesi, tanımlayıcı analizler, iki ortalama arasındaki farkın önemlilik testi, Mann-Whitney U testi, Kruskal-Wallis H Testi, Bonferoni Düzeltmeli Mann-Whitney U testi ve çoklu regresyon analizi ile yapılmıştır. Bulgular: Ebeveynlere Yönelik İstismar Farkındalık Ölçeği puan ortalaması 57.40±7.02 olarak bulunmuştur. Annelerin eğitim durumu, çocuk sayısı, aile tipi, medeni durumu, çalışma durumu, algılanan sosyo-ekonomik düzey, algılanan sosyal destek düzeyi ve çocukluğunda istismar edildiğini düşünme durumları ile Ebeveynlere Yönelik İstismar Farkındalık Ölçeği puan ortalaması arasında farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu belirlenmiştir (p≤0.05). Regresyon analizi sonucunda, annelerin istismar düzeylerini aile tipi %13.8, çalışma durumu %21.3, algılanan sosyal destek düzeyi %25.8 ve çocukluğunda istismar edildiğini düşünme durumlarının %31.8'ini açıkladığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to determine the effect of some characteristics of mothers' of children with down syndrome on abuse awareness. Material and Method: This is a descriptive study was conducted with 109 mothers of children with Down's syndrome. In order to collect the research data, two different forms were used: Participant Information Form and Abuse Awareness Scale for Parents. The evaluation of the data, descriptive analyzes, the significance test of the difference between the two means, Mann-Whitney U test and Kruskal-Wallis H test, Bonferroni Corrected Mann Whitney U test and multiple regression analysis were used. Results: The mean score of Abuse Awareness Scale for Parents was found to be 57.40±7.02. It was determined that the difference between the educational status of the mothers, the number of children, family type, marital status, working status, perceived socio-economic level, perceived social support level and state of being abused as a child and the mean score of Awareness Scale for Parents were statistically significant (p≤0.05). As a result of regression analysis, it was determined that family type 13.8%, working status 21.3%, perceived social support level 25.8% and state of being abused as a child 31.8% predict the level of abuse.