Karma spin-1 ve spin-3/2 Ising nanotel sisteminin dinamik davranışlarının incelenmesi
Investigation of the dynamic behaviors of mixed spin-1 and spin-3/2 Ising nanowire system
- Tez No: 539140
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEYMA AKKAYA DEVİREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Zamana bağlı salınımlı dış manyetik alan altında öz-kabuk yapısına sahip karma spin (1, 3/2) Ising nanotel sisteminindinamik manyetik özellikleri (faz geçiş sıcaklıkları, faz diyagramları, histeresisdöngü alanları, dinamik korelasyon davranışları), ortalama alan yaklaşımı (OAY) ve Glauber-tipi stokhastik dinamik kullanılarak detaylı bir şekilde incelendi. Bu nanotel sisteminin kararlı fazlarını elde etmek için düzen parametrelerinin zamana bağlı davranışları çalışıldı. Dinamik faz geçişlerinin doğasını (birinci veya ikinci dereceden) karakterize etmek ve dinamik faz geçiş (DFG) sıcaklıklarını elde etmek için dinamik düzen parametrelerinin, histeresis döngü alanlarının ve korelasyonların davranışı sıcaklığın bir fonksiyonu olarak araştırıldı. Sistemin manyetik alan genliği ve sıcaklık düzleminde dinamik faz diyagramları sunuldu. Karma spin (1, 3/2) Ising nanotel sisteminin dinamik manyetik özelliklerinin etkileşme parametrelerine kuvvetli bir şekilde bağlı olduğu gözlendi. Dinamik faz diyagramlarının, paramanyetik (p), ferrimanyetik-1 (i1), ferrimanyetik-2 (i2), manyetik olmayan (nm) temel fazlar yanısıra temel fazların birlikte olduğu i1+ i2, i1+p, i2+p, i1+nm, i2+nm, nm+p ve i1+i2+pyedikarma faz bölgeleri gözlemlendi. Dinamik faz diyagramlarının birinci- ve ikinci-derece faz geçiş sıcaklıklarının yanında, dinamik üçlü kritik nokta, kritik son nokta ve dörtlü kritik nokta gibi özel dinamik kritik noktaları sergilediği görüldü.
Özet (Çeviri)
The nonequilibrium magnetic properties (phase transition temperatures, phase diagrams, hysteresis loop areas and dynamic correlations) are investigated in detail, within a mean-field approach (MFA) and Glauber type stochastic dynamics, in the kinetic mixed spin (1, 3/2) Ising nanowire system with core-shell structure under the presence of a time varying (sinusoidal) magnetic field. The time-dependence behavior of order parameters and the behavior of average order parameters in a period, which is also called the dynamic order parameters, as a function of temperature, are studied. Temperature dependence of the dynamic magnetizations, hysteresis loop areas and correlations are investigated in order to characterize the nature (first- or second-order) of the dynamic phase transitions as well as to obtain the dynamic phase transition temperatures. We present the dynamic phase diagrams in the magnetic field amplitude and temperature plane. The dynamic magnetic properties of the mixed spin (1, 3/2) Ising nanowire system are strongly depend on the interaction parameters. The phase diagrams contain paramagnetic (p), ferrimagnetic-1 (i1), ferrimagnetic-2 (i2), nonmagnetic (nm) phases, seven coexistence or mixed regions, i1+ i2, i1+p, i2+p, i1+nm, i2+nm, nm+p and i1+i2+p, which strongly depend on interaction parameters. The phase diagrams also exhibit first- and second-order phase transitions as well as a dynamic tricritical point, critical end point and quadruple point.