Isıl işlemin karaçam (Pinus nigra J.F. var şeneriana) odunu hücre çeperi bileşenleri ve çözünürlükleri üzerine etkisinin araştırılması
The study on the effect of heat treatment on the wood cell wall components of black pine (Pinus nigra J.F. var şeneriana) and its chemical resolutions
- Tez No: 539149
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÖZALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada, ışıl işlemin Ebe Karaçamı (Pinus nigra J. F. var. şeneriana) odununun hücre çeperi bileşenleri ve çözünürlük değerleri üzerine etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla, Karaçam odunu örnekleri 250 °C sıcaklık ve 2 saat süreyle ısıl işleme tabi tutulmuştur. Ebe karaçamı ana hücre çeperi kimyasal bileşenlerinden selüloz ve hemiselüloz miktarlarında azalma olurken, lignin miktarında artış tespit edilmiştir. Yan bileşenlerden ekstraktif maddelerin, %1 NaOH, sıcak ve soğuk su çözünürlüğü, Alkol-Benzen çözünürlük değerlerinde ise önemli miktarda düşüşler meydana gelmiştir. Sonuç olarak; ahşap malzemede ısıl işlemin kontrollü uygulanmasının önemli olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of luminescent (Pinus nigra J. F. var. şeneriana) wood on cell wall components and solubility values was investigated. For this purpose, larch wood samples were heat treated at 250 °C and 2 hours. While the amount of cellulose and hemicellulose was decreased from the chemical components of the main cell wall of the midwife cell wall, an increase in the amount of lignin was determined. Significant decreases in the solubility of alcohol-benzene, 1% NaOH, hot and cold water solubility, and alcohol-benzene solubility were observed. As a result; It is concluded that controlled application of heat treatment in wood is important.