Karaçam odununda yetişme yönü, ısıl işlem ve alfa-x kimyasalının etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of growth direction, thermal treatment, and alpha-x chemical on black pine wood
- Tez No: 940222
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÖZALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Mühendislik Bilimleri, Anatomy, Engineering Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada, karaçam odununun mekanik özellikleri, yetişme yönü, alfa x kimyasalı ve ısıl işlemin etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla çalışmada kullanılan Karaçam (Pinus nigra) Kütahya İlinin Simav İlçesine bağlı Kiçir Dağı deposundan temin edilmiştir. Alınan bu örnekler 30x20x20 mm ölçülerinde deney için hazırlanmıştır. Örnekler daha sonra alfa x kimyasalıyla emprenye edilerek ısıl işleme tabi tutulmuştur. Örneklere basınç direnci, eğilme direnci, yoğunluk ve elastikiyet modülü testleri uygulanmıştır. Sonuç olarak, güney bakıda yetişen karaçamların kuzey bakıdaki karaçamlara göre yoğunluk ve basınç değerlerinin daha fazla ve elastikiyet modülü değerlerinin daha az olduğu tespit edilmiştir. Karaçama emprenye uygulandığında her iki bakıda yoğunluk ve eğilme değerlerinde düşüş görülürken basınç değerlerinde artış görülmüştür. Emprenyeli karaçamlara ısıl işlem uygulandığında her iki bakıda eğilme ve elastikiyet modülü değerlerinde artış görülürken basınç değerlerinde düşüş görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the mechanical properties of black pine wood, the effect of growth direction, the influence of alpha x chemical, and thermal treatment. The black pine (Pinus nigra) samples were obtained from the Kiçir Mountain depot in the Simav district of Kütahya. The samples were prepared for testing with dimensions of 30x20x20 mm. The samples were then impregnated with alpha x chemical and subjected to thermal treatment. Tests for compression, density, bending, and modulus of elasticity were conducted on the samples. As a result, it was found that black pines growing on the southern exposure had higher density and compression values, while the modulus of elasticity was lower compared to those on the northern exposure. Upon applying the impregnation treatment, both exposures showed a decrease in density and bending values, while compression values increased. When thermal treatment was applied to the impregnated black pines, an increase in bending and modulus of elasticity values was observed in both exposures, while compression values decreased.