Inchcape Retrans A.Ş.: Strateji incelemesi
Strategic audit for Inchcape Retrans A.Ş.
- Tez No: 53919
- Danışmanlar: PROF.DR. MİLES RAYMOND
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: İşletme Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
oz Türk ekonomisindeki büyüme ve dağıtım kanallarındaki gelişme yabancı sermayeyi Türkiye'de yatırıma teşvik etmiştir. Bu firmalardan biri olan Inchcape Retrans fiziksel dağıtım alanında faaliyet gösteren tek kuruluştur. Dağıtım endüstrisindeki gelişmeler ve Inchcape Retrans'ın alanında tek oluşu, firmanın, endüstrinin, pazarın ve potensiyel rakiplerin araştırılmasını ve Inchcape Retrans için bir plan hazırlanmasını gerekli kılmıştır. Inchcape Retrans fiziksel dağıtım alanındaki ilk firma olarak belirgin bir avantaja sahiptir. Procter&Gamble gibi çok uluslu firmaların Türk pazarına girmesi ile profesyonel anlamda lojistik hizmetlerine ihtiyaç artmıştır. Inchcape bu ihtiyacı fiziksel dağıtım alanındaki faaliyetleri ile karşılamıştır. Ancak, pazar tüketim ürünleri açısından doyum noktasından oldukça uzaktır ve hızlı büyüme beklentilerine ekonomideki büyüme beklentiîeride eklendiğinde satış ve pazarlama alanında büyük imkanlar sunmaktadır. Tavsiye edilen strateji, Inchcape'in Türkiye dışında hızlı tüketilen ürün piyasasında çok tanınan bir dağıtıcı olmasından dolayı uluslararası müşteri portföyünden faydalanarak Türkiye'de de satış pazarlama alanındaki imkanları araştırmasıdır. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The growth in the Turkish economy and developments in distribution industry attracted many foreign investors coming into Turkey. As one of them Inchcape Retrans is the only company operational in physical distribution. The developments in the industry and uniqueness of Inchcape Retrans made it necessary to study the company, industry, market, and potential competitors and then create an action plan for Inchcape Retrans. Inchcape Retrans has the main advantage being a prospector in its industry as physical distributor. The need for professional logistic services increased as multinationals such as Procter&Gamble entered Turkish market. Inchcape satisfied this need with its physical distribution services. However, the market is far away from saturation for consumer products, offers big growth prospects in addition to underlying economic growth and provides big opportunities in sales and marketing. Recommended strategy for Inchcape, as a well known distributor of fast moving consumer goods outside Turkey, is to look for opportunities in sales and marketing in Turkey with its principals portfolio worldwide. HI